Глоба от 50 лева отнесе бащата, който бе засечен от TrafficNews.bg да вози детето си право в колата, а главата му стърчеше от шибидаха. На 25 юни сайтът показа, как малчуганът се вози из почти целия Пловдив, излязъл наполовина през люка. 

Според очевидец, на прави участъци шофьорът е вдигал над  80 км/ч, въпреки че е шофирал в населено място. Момиченцето, очевидно е влязло в ролята на абутириетка, защото не се е прибрало в колата през цялото пътуване от Сточна гара до Смирненски, съобщава нашият читател и изразява възмущението си от подобно безразсъдно действие, което създава риск за здравето на детето. 

След публикацията в TrafficNews.bg екстремният водач е бил извикан във Второ районно, където служителят, работещ по линия на КАТ му е наложил глоба.  

Законът изисква всички деца с ръст до 150 сантиметра  да се возят в детска кошница или детско столче, разположени на задната седалка, или ако са на предната седалка, въздушната възглавница трябва да е деактивирана. 

Най-безопасното място за превозване на дете в кола е задната средна седалка.  Бебешките седалки намаляват фаталните наранявания със 71 %, а тези за по-големи деца с 54%. 

Десет правила, които трябва да спазвате, когато возите дете в колата:

  1. Децата винаги следва да се возят в седалки за кола с 5 точкови колани или бустър с висок гръб до достигането на 150 см височина или 36 килограма тегло- което настъпи първо.

  2. Никога не поставяйте детска седалка на предната седалка на колата, срещу която има активирана въздушна възглавница.

  3. Возете вашето дете обърнато назад колкото е възможно по-дълго. Възприемайте всяка смяна на седалката с такава от следващата група като намаляване на безопасността на детето, а не като награда и повишение. Не се радвайте, когато обърнете едногодишното си бебе напред- с това действие, то е вече пет пъти по-малко защитено.

  4. Всички детски седалки, които се продават по магазините в Европа би следвало да са сертифицирани по европейския стандарт (настоящият е ECE  R44/04-или минимум /03, обикновено обозначен със стикер някъде по седалката). Гледайте за него, защото се срещат на пазара у нас седалки, които не отговарят на този стандарт.  Изберете преди всичко не най-скъпата или най-прехвалената по тестове и форуми седалка, които никога не отчитат всички фактори и често не са реалистични, а тази която пасва най-добре във вашия автомобил и на вашите нужди, бюджет и изисквания.

  5. Винаги четете упътването на детската седалката подробно. Там често е упомената специфична за модела информация относно инсталацията и употребата, която може да не е очевидна.

  6. Уверете се, че коланите на детето са достатъчно стегнати, детското столче е здраво закрепено и приляга добре върху основната седалка. Винаги проверявайте дали коланът на автомобила е поставен правилно.

  7. Когато купувате детски седалки се уверете, че мястото от което ги взимате може да ви ги замени ако не пасват добре в колата ви или не е удобна за детето.

  8. Бъдете особено критични към използвани детски седалки, особено онези които са на повече от 6 години. Имайте предвид, че ако не сте запознати с историята на седалката, не знаете дали не е била в катастрофа и дали има или не видими или невидими повреди- пукнатини, счупена стиропорена пяна. Внимавайте за липсващи етикети, части или инструкции за употреба. 

  9. Шофирайте внимателно и винаги поставяйте собствения си предпазен колан. Тези две стъпки са най-лесния начин максимално да защитите най-важните пътници в колата.

TrafficNews.bg благодари за активното гражданско отношение на всички читатели, които ни изпращат снимки и видео на нередностите. Благодари също така на полицията за бързата и адекватна реакция. 

Ако и вие имате снимки, видео или информация за каквито и да било нарушения – изпращайте ги на имейл: redaktor@trafficnews.bg.

TrafficNews.bg