384 депутати от Европейския парламент гласуваха за премахване на лятното часово време срещу 154 „против“ и 12 „въздържал се“, в гласуването, проведено в четвъртък, предаде Агенция „Фокус“, позовавайки се на информация в германската преса.
Това обаче не означава, че лятното часово време ще бъде премахнато: с резолюцията
ЕП призовава ЕК да проучи предимствата и недостатъците на преместването на стрелките на часовника през март и октомври
и да отмени правилата за това, ако е необходимо.
Ще отиде ли лятното часово време в историята
ЕП отчита, че множество проучвания не са успели да стигнат до заключителен резултат, както и че съществуват опасения за човешкото здраве. Затова ЕП призовава ЕК да извърши задълбочена оценка. Действащата директива влезе в сила през 2011 г. и предвижда въвеждане и отмяна на лятното часово време съгласувано в ЕС за целите на вътрешния пазар.
Превключването на часовника напред-назад води до умора, недоспиване и намалена трудоспособност за много европейци,
заяви евродепутатът Момчил Неков (Група на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП), цитиран в съобщение на ЕП.
Мярката, въведена у нас през 1979 г., губи своята актуалност и основното си предимство – икономическата полза. Според някои оценки, българинът пести годишно едва между 60 стотинки и левче от тази промяна. Според сектор „Здравеопазване“ рисковете от катастрофи и здравословни последици са в пъти по-големи.
В ЕС ефектът от негативните тенденции се равнява на 131 млрд. евро.
Статистиката у нас сочи, че в дните след превъртането на стрелките повикванията към Бърза помощ нарастват с 12%, а инфарктите – със 75%. Време е Европейската комисия в най-кратки срокове да промени директивата за лятното часово време, добави той.