Инвестиционно намерение за единия от частните терени на Младежкия хълм е входирала компания „Емко – М” в Община Пловдив и РИОСВ. Очаква се скоро да бъде издадено разрешение за намерението, а в момента авангардно архитектурно студио изготвя проекта за зоната, заяви пред TrafficNews.bg единият от управителите на компанията Кольо Паничарски.
Наскоро мина и дело за другия от терените на компанията в зоната, който се намира непосредствено до Младежкия дом и е в защитената зона на хълма. Там спорът между градските власти и частника е за границите на имота.
И към днешна дата трите терена от реституирания парцел в обхвата на Младежкия хълм, са в активите на дружеството. То обаче не може да реализира никакви дейности там, тъй като през единия минава път, друг е в защитена зона, а третият е в зелени площи.
„Възнамеряваме да придадем вид на мястото, което се намира до бул. „Христо Ботев”. Там единствено могат да се поставят временни съоръжения. Идеята ни е да се направи малко заведение, тип павилион от 100 кв.м. за кафе и освежаващи напитки, детска и спортна площадка, както и сцена”, обясни Паничарски. Той е възложил проекта на арх. Чавдар Порязов.
Самият той обясни, че в момента различните елементи в парковата зона върху парцела от близо 6000 кв.м се обмислят. Проектът ще бъде съобразен с идеята на градските власти, които смятат да издигнат Пантеон на загиналите пловдивски войници в петте войни за национално обединение. Паметникът ще се намира между частния парцел и Денталния факултет.
„Не искаме там да се появи нещо неподходящо, което да влезе във концептуален конфликт със съседната зона и да се експлоатира неправилно”, каза арх. Порязов. Единственото питейно заведение ще е на временна конструкция и ще е доста малко. Идеята е да се направи така зоната, че да не се отреже нито едно от масивните дървета, а да се премахне само самораслата растителност. Ще бъдат изградени детски кътове и спортни площадки. Място ще бъде отредено и за сцена, която да се превърне в малка фестивална зона.
Сред вариантите за облагородяване е да се направят водни огледала, или стени за катерене, които да се вписват в обграждащата го среда. Ако бъде одобрен идейният проект, ще се започне и техническото здание и неговото изпълнение.
Теренът, на който ще бъде направена зоната с атракции, е само този с лице към бул. „Христо Ботев”. Той не попада в защитените зони, но е част от зелената система на града. За другите два терена не се предвиждат каквито и да е дейности с изключение на по-често поддържане и окосяване.
„Знам, че в момента имотът ни е доста неугледен, наскоро минах през него. Всяка година го чистим и изкарваме тонове боклуци. Ще наемем фирма, която да го окоси и изчисти. Също ще проучим възможността дали не може общинското предприятие, което поддържа терените да коси и нашият терен срещу заплащане от наша страна”, каза Паничарски.
Припомняме, че през 1999 година терен от 16 декара от южната страна на тепето е реституиран на 9 наследници. По-късно те го продават на пловдивската фирма „Емко –М”, които продължават да притежават парцела. Понеже голяма част от имота е в защитена зона, на практика върху него не може да се строи, а единствено да се реализират временни съоръжения, от компанията предлагат на Общината терените да се заменят с други.
Докато траят преговорите между Община Пловдив и „Емко –М”, законът, който регулираше заменките на имоти у нас е отменен. Така единствената възможност е теренът да бъде закупен. Отговорите на различните кметове обаче били едни и същи – „В бюджета няма заделени средства за придобиване на имота”.
Целият частен имот на Младежкия хълм:
Имотът, в който ще бъде облагороден