Огромен полицейски ресурс извикан по повод сигнал, гласящ, че училище ще бъде атакувано. Сигналът е постъпил на телефон 112 и създал огромна паника сред учениците и преподавателите. Веднага, след регистрация на информацията, полицията е отишла на проверка в пловдивското училище, за което е било съобщено, че предстои нападението.
Оказало се... фалшив сигнал. 3 деца решили да се пошегуват, деца в 3-ти клас в съответното училище. Обадили се от уличен телефон и скалъпили екшъна.
Цялата тази кризисна ситуация е изнесена, като една от най-сериозните противоправни прояви на малолетни, регистрирани от Общинската комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни през 2018 година.
Председателят ѝ Петко Василев отбеляза, че нарушението на малолетните е твърде сериозно, за да бъде подминато от институциите. Мащабен ресурс е бил впрегнат, за да потвърди или отхвърли така подадения сигнал на спешния телефон, защото служителите са длъжни да разследват всяко постъпило съобщение.
Срещу тримата третокласници е образувано възпитателно дело, при което е накложена мярка предупреждение и е разпоредено с децата да работи обществен възпитател.
За съжаление такъв тип поведение не е изолиран случай. 37 деца под 14-годишна възраст са извършили 39 противоправни деяния само от началото на годината. Тези деца няма как да бъдат наказвани, освен горепосочения вариант за възпитателно дело и предписание за корективно-възпитателна работа. Те често попадат на отчет в Детска педагогическа стая, където към момента се водят 290 деца. Момчетата са далеч по-"проявени" от момичетата, делът им е 75%.
През изминалите 6 месеца са проведени общо 67 възпитателни дела, при които са наложени 104 корективни мерки. Едва при най-обществено опасните случаи или при сериозен рецидив, децата биват изпращани в Специализирано възпитателно училище, като това е най-тежката мярка.
Още от категорията
Край на водния режим в Пловдивско! Секторът си отдъхна след лято 2024, което "изпи" водата ни