Тромавите процедури и методи на Върховния административен съд връзват ръцете на градските власти да започнат две от големите обществени поръчки – нова сграда на ГХГ на Гладстон, както и ремонтите по „Региони в растеж”.
Претенциите на овчарката Анка Антонова и фирмата й „Ремс строй” срещу двете обществени поръчки бяха отхвърлени както от КЗК, така и от ВАС. Причината е, че Анка не е внесла таксата от 170 лева. Въпреки това управителката на „Ремс строй” продължава да пили нервите на градските власти по двете поръчки.
На практика и това решение на ВАС може да се обжалва в петчленен състав, като срокът е 7-дневен. Той обаче започва да тече, след като Анка Ангелова бъде уведомена за решението на съда. Тук коренно се различават методите на КЗК и ВАС. Докато институцията, отговаряща за конкуренцията уведомява страните по електронен път, от ВАС продължават да си ползват изпитания метод на колетите. Така от ВАС са изпратили по пощата уведомление до Анка Ангелова, която обаче трябва да си го вземе. 7-дневният срок започва да тече, след като писмото бъде връчено.
Ако тя не бъде открита на адреса си в село Антоново, пощальоните ще й изпратят няколко напомняния, че има да получава писмо. Откаже ли да го вземе, по преценка на местния пощенски клон, писмото се връща във ВАС. Само това може да отнеме повече от един месец. Чак тогава съдиите могат да решат, че след като писмото не е потърсено, то може да се счита за връчено. След взимането на това решение започва да тече и 7-дневния срок за обжалване.
С други думи – въпреки че решенията на ВАС са от средата на февруари, крайното решение в полза на Общината може да се вземе чак април. Така планът на Анка да забави максимално поръчките на Община Пловдив успява, като не по-малко вина имат и тромавите процедури при обжалването на обществените поръчки.
Припомняме, че двете поръчки са на стойност над 25 млн. лева. Едната по „Региони в растеж” е за 22 млн. лева и включва преобразяване на цяла градска зона, която е включена в т.нар. „Социална зона”.
Първите дейности по него ще са тотална реконструкция на Кризисен център за жени, жертви на домашно насилие, както и изграждането на Център за временно настаняване на лица и семейства в риск. Общата стойност на тази част от проекта е 2,1 млн. лева. С останалите 20 млн. лева като ще бъде облагородена цялата зона между булевардите „ Марица – Юг”, „Източен”, „ Княгиня Мария Луиза” и „Цар Борис III Обединител”.
Поръчката е разделена на три позиции, като в тях се включва : благоустрояване, озеленяване, паркоустройство и рехабилитации на уличната и тротоарната мрежа на редица улици и у булеварди.
На практиката двата квартала – „Хаджи Хасан Махала” и този около Водната палата и Семинарията ще бъдат изцяло преобразени.
Поръчката за нова сграда за Художествена галерия на улица „Гладстон” е за 3,5 млн. лева. Тя включва бутането на сегашната сграда и изграждането на нова.
Още от категорията
Край на водния режим в Пловдивско! Секторът си отдъхна след лято 2024, което "изпи" водата ни