Премиерът обеща, че първата му работа утре сутринта е да депозира оставката си в Народното събрание). Какво следва оттук нататък?
На първо място парламентът трябва да гласува оставката на кабинета, което може да стане до края на седмицата. Ако народните ни избраници я приемат утвърдително, започва "рулетката" при президента Росен Плевнелиев. Според конституцията президентът трябва да започне консултации с парламентарно представените партии, като той ще даде мандат на кандидат за премиер, излъчен от най-голямата партия.
С оставка на правителството на Бойко Борисов вероятността ГЕРБ да състави нов кабинет в рамките на действащото народно събрани е много малка. Тогава президентът има право да връчи мандат на следващата по големина партия в парламента - в случая това е БСП. Кандидатът за премиер има седемдневен срок, за да излъчи кабинет, който да бъде гласуван в Народното събрание. Ако и тогава това не се случи, президентът има право да даде мандат на произволно избрана от него парламентарна група.
На практиката обаче, нито БСП, нито друга политическа формация не могат да излъчат кабинет предвид конфигурация на политическите сили.
Едва след трети неуспешен опит, президентът има право да разпусне Народното събрание, да назначи служебно правителство и да свика предсрочни парламентарни избори.
В случая обаче тази хипотеза не стои на дневен ред, тъй като има конституционно ограничение - три месеца преди края на мандата му, държавният глава не може да разпуска парламента.
Това означава, че Народното събрание ще продължи да функционира. През това време редовното правителство ще продължи да работи в оставка.
Най-меродавен изглежда третият вариант. Правителството продължава да работи в оставка в следващите три месеца. А след встъпването си в длъжност Румен Радев да разпусне парламента, да състави служебно правителство и да свика предсрочни парламентарни избори, които трябва да бъдат проведени в срок от два месеца от назначаването на кабинета.
Ако се изпълни последната хипотеза най-вероятно изборите ще бъдат през април, най-късно май.
Прокара се и четвърта теза, а именно служебно правителство и действащ парламент, за това обаче е нужно тълкование на Конституционния съд.
TrafficNews.bg