Разкрити древни мозайки в модерно съоръжение, площадно пространство, малчугани играят на детската площадка, а хората зареждат електромобилите си на станция. Така трябва да изглежда догодина районът на Голямата базилика. Днес кметът Иван Тотев заедно с посланикът на САЩ Н.Пр. Ерик Рубин,председателят на Борда на директорите на Фондация „Америка за България“ Крис Матлън и представители на ЕВН направиха първа копка на детското съоръжение в новия комплекс.
Площадката е дарение от електроразпределителното дружество, които заявиха, че ще изградят и зарядна станция електрически коли.
Кметът заяви, че се радва, когато вижда как напредват дейностите по Раннохристиянската базилика.
„Трябваше да бъдат взети много тежки политически решения за това пространство, но сега когато го виждам в какво се превръща – съм повече от щастлив. Това ще е новата емблема на града, която ще се нареди до Античния театър”, каза Тотев.
Предвижда се защитната сграда, под която ще бъдат експонирани 2000 кв. м. римски мозайки да бъде готова най-късно в началото на 2019 г., когато Пловдив ще бъде европейска столица на културата.
Площадът ще бъде преобразен тотално – на негово място ще има зелена зона, места за почивка, 49 паркоместа за автомобили и два за туристически автобуси.
Ще бъде изградена и детска площадка, велоалеи и информационен център с кафене. Специален асансьор ще сваля туристите до нивото на археологията. Контурът на сградата ще повтори този на късноантичната базилика, но няма да се издига толкова високо, за да не скрива красивата католическа църква.
В бъдещата сграда ще се влиза през оригиналния вход на базиликата. Посетителите ще се движат над и около мозайките, за да бъдат съхранени ценните артефакти. В зданието ще има няколко експозиционни площи, конферентна зала, ателие за реставратори, магазин за сувенири и обслужващи помещения.
В новия културен обект се предвиждат и редица забавления. Очила с виртуална реалност ще показват как е изглеждала сградата преди 15 столетия. Ще има и малки зали за прожекции, където ще се въртят филми за хилядолетната история на Пловдив.
Проектът е на обща стойност над 16 млн. лв. От тях 8,2 млн. лв. са дарение от „Америка за България“, а останалите са предоставени от общината. Общинските пари ще бъдат разпределени за преобразяването на площада, археологически разкопки и откупуване на имоти в зоната.