Екипът на археолозите Елена Божинова и Камен Станев ще продължи работата по проучването на откритата в частен имот до църквата „Света Марина” безценна древна арка. Находката, за която PlovdivTime писа, предизвика широки отзиви и в световните медии.
Специалистите от Археологическия музей в Пловдив ще имат възможността да работят на терен още 9 дни. Задачата им ще бъде да доразкрият южния пилон на арката и да бъдат вдигнати архитектурните елементи, които не са in situ и са паднали на древната улица.
Засега Божинова и Станев ще работят в обемите на частния имот и няма да разкриват арката в посока бул. „ Цар Борис III Обединител”, защото там теренът е общински и са необходими допълнителни процедури.
Сроковете и препоръката за доразкриване на находката са описани в протокола на комисия от Министерството на културата. След като приключи този период на проучванията, експертите от културното ведомство ще посетят обекта отново, за да излязат със становище каква ще е съдбата му. Има вариант откритите елементи от монументалната постройка да бъде покрити и съхранени. Другият – да бъдат експонирани в модерната сграда, която частните собственици ще строят.
Мнението на археолозите е, че обектът има голям потенциал и може да разкрие още важни детайли от историята на древния град.
Откритата от Елена Божинова и Камен Станев триумфална арка се е издигала над една от главните улици на античния град. До нея бе открит и древногръцки надпис, изсечен от управителя на провинция Тракия и възхваляващ император Диоклециан (284-305 г.).
На обекта са намерени и множество мраморните елементи от арката, която се е срутила и паднала върху улицата. Някои от късовете са използвани при по-късно строителство, но голяма част са останали на мястото. По-голямата част от уникалната арка е под тротоара на булевард „Цар Борис III Обединител”.
На обекта археолозите попаднаха на други впечатляващи находки – добре запазена антична улица, ценен надпис, керамика, архитектурни елементи. Може би най-любопитната бе сцената на тройно убийство по време на готското нашествие през 251 г след Христа.
В цяла България има само две открити Триумфални арки. Другата е на Източната порта на Филипопол, но новооткритата е в много по-добро състояние, като редица от архитектурните елементи са запазени в непосредствена близост, казват археолозите.