Центърът за управление на трафика в Пловдив отвори врати за граждани, които се интересуват от това как се регулира движението в града и къде са разположени камерите за видеонаблюдение. Всеки ден дежурните екипи следят за трафика в Пловдив, къде са най-невралгичните точки в града и ако е необходимо, регулират светофарните уредби.

Първоначално точките, които са били внедрени в системата за видеонаблюдение на трафика, са 50, а в момента те са надградени с още 20 контролера, които могат да се регулират в реално време. В града има разположени 24 камери за видеонаблюдение в реално време, които са 360-градусови. С тях специалистите наблюдават кръстовищата. Когато бъде забелязан някакъв проблем в даден район, режимът на работа може да бъде променян. 

Близо една четвърт от пътната светлинна регулация работи денонощно, а останалите светофари се изключват поетапно, като работата им се прекратява в рамките от 20.00 до 00.00 часа, в зависимост от трафика и големината на кръстовището. През деня, когато движението по улиците е по-интензивно, дежурните в центъра за управлението на трафика регулират т.нар. "зелена вълна", за да не се образуват задръствания, заяви в интервю за TrafficNews.bg инж. Маньо Петров, ръководител на Центъра за управление на трафика в Пловдив.

Всеки ден той и екипът му стават свидетели на катастрофи и различни конфликтни ситуации по пътя. Много са и случаите, в които органите на реда и КАТ са искали записи от камерите, за да се подпомогне издирването и залавянето на престъпници или изясняване на виновниците за предизвикани ПТП-та. 

Към този момент най-невралгичните точки в Пловдив са районите на Сточна гара и кръстовищата на булевардите „Шести септември“ - „Цар Борис Трети III Обединител“, „Шести септември“ – „Васил Априлов“, „Руски“ - „Шести септември“ и „България“ и „Васил Априлов“, където продължават ремонтните дейности.  

Центърът за управление на трафика е част от големия транспортен проект на Пловдив и е на стойност близо 7 милиона лева. Внедрената система за управление на трафика в града на тепетата включва контролери с модерна технология, трафик детектори на стратегически места, светофарни дисплеи и устройства, система за предоставяне на приоритет на автобусите от масовия градски транспорт, видеонаблюдение на определени локации, подсистеми и оборудване.

Какво сподели инж. Маньо Петров за работата на Центъра за управление на трафика в Пловдив, както и за т.нар. "умни светофари" и "зелена вълна", вижте във видеоматериала на ТРАФИК ТВ: