Американският архитект Лий Х. Сколник и екипът му от „Lee H. Skolnick Architecture + Design Partnership” ще превърнат Епископската базилика на Филипопол в една от най-модерните музейни експозиции в България. Специалистите са в Пловдив и започват работа по вътрешния дизайн на комплекса, за да го направят гостоприемно и интерактивно пространство със завладяващо преживяване. Откриването на Епископската базилика ще бъде през есента на 2019 г., а работата по защитното покритие вече започва, след като обектът получи строително разрешително преди 10 дни.

Нашият подход към представянето на обекта ще се фокусира върху идеята да разказваме истории. Най-важната ни задача в момента е да ги открием, а после да използваме иновативен дизайн, интерактивни технологии и мултимедия, за да оживее духът на древния Пловдив, каза арх. Сколник по време на срещата си с журналисти в Пловдив. Той допълни, че е развълнуван, че се включва в проекта, защото е възхитен от мащаба на Епископската базилика.

„Радвам се, че отново съм в Пловдив. Бях тук през октомври миналата година и видях мозайките в базиликата. За мен и екипа ми е изключителна привилегия да работим с българските архитекти, археолози и историци, за да разкажем богатата история на този уникален паметник на културата и да покажем неговите богато орнаментирани мозайки в пълния им блясък. Голямата ни задача е да използваме целия потенциал на този паметник на културата“, каза още арх. Сколник.

Поканихме екипа на „Lee H. Skolnick Architecture + Design Partnership”, защото знаем колко е важно не само за България но и за целия свят този паметник на културата да бъде представен подобаващо. Проектът по реставрацията на Епископската базилика се разви бързо от започването му през 2014 г. Археолозите не само откриха два слоя мозайки от 4 – 5 век, но Базиликата се оказа, че е била два пъти по-голяма, отколкото първоначално предполагахме. За да съхрани и представи
подобаващо тези над 2 000 квадратни метра уникални мозайки и тяхната история, решихме да привлечем международни експерти, които да създадат вдъхновяващо преживяване за посетителите на Базиликата“, каза Нанси Шилър, президент на фондация „Америка за България”, която заедно с община Пловдив се зае да вдъхне живот на археологическия обект.

Вътрешните пространства на Епископската базилика ще имат музейна част, но и ще предоставят възможност на посетителите да научават нови и интересни детайли от историята с най-модерни средства.

Няма да остане необърнат камък, за да открием историите. Но в същото време няма и да изместваме центъра – звездата в преживяването в Епископската базилика ще бъдат мозайките. Ще има и акценти върху сградите, които са били на мястото в различни периоди от историята. Целта е да оставим истинските неща да говорят, допълни арх. Сколник.

Той  работи по проект в България не за първи път. Негово дело е първият интерактивен детски музей на Балканите – Музейко, който се намира в София. Сколник дари услугите си на инициативата „Малките герои“ на фондация „Америка за България“, която преобрази детските отделения на „Пирогов“.

За проекта „Музейко” Сколник и екипът му взеха Children in Museums Award, а сградата бе обявена за Сграда нагодината през 2015-а.