Учените ще продължат да търсят живот на Марс, но ще сменят мястото на изследванията си, тъй като занапред вниманието им ще е насочено към пресъхнали хидротермални извори на Червената планета, съобщи БТА.
Досегашните им търсения бяха съсредоточени по повърхността на пресъхнали езера, докато сега се предполага, че ще се търсят вкаменелости или съществуващ живот край пресъхнали преди много години хидротермални извори.
Макар в коритата на пресъхнали езера на Земята да има много вкаменелости от различни форми на флората и фауната, е възможно нещата на Червената планета да са съвсем различни. Причината за това е, че на нашата планета преобладава фотосинтетична активна биомаса през последните над 2,5 милиарда години. Същевременно е възможно Червената планета в разстояние на повече от 1 милиард години да е била замръзнала пустиня, бомбардирана от слънчева и космическа радиация. Затова подходът към Марс трябва да е различен в сравнение с онзи, който е дал добри резултати на Земята.
Възможно е на марсианската повърхност да не е имало базиран върху фотосинтеза живот, но някои видове бактерии да са живели на дъното на марсиански водоеми, близо до места с хидротермални извори. Въпросните хидротермални извори отдавна са пресъхнали, но край тях може да са се съхранили вкаменелости, които да дадат отговор на въпроса дали някога е имало живот на Червената планета.
Един от инструментите за търсене на живот ще е марсиански изследователски модул по проекта "ЕкзоМарс".