Настъпването на новата година се свързва с новото начало, нови обещания, които си поставяме и цели, които да постигаме. Точно това е и моментът, в който да сложим край на вредни навици или такива, които губят времето ни. Един от съвременните такива навици е безкрайното и безцелно скролване на социалните мрежи. Новата година е подходящ момент за слагане на точката и мнозина избират точно този период, за да го направят. Не са малко хората, които избират да сложат край и изтрият профила си във Facebook. Причините за това са много, но ето тези, които надделяват най-често за тази стъпка:

Facebook става все по-токсичен

Възможно е Facebook винаги да е бил такъв, но просто да сме били заслепени. Обаче с годините на много хора им прави впечатление, че платформата става все по-токсична, като достига връхна точка с COVID-19 пандемията и локдауните.

Впечатленията са, че хората са се озлобили, настроили са се срещи всеки, който изрази несъгласие спрямо вижданията и позицията на друг. Вероятно много хора са го почувствали, но не са се замисляли. Затова някои изтриват профилите си, за да спрат да гледат на другите като на врагове и да водят по-зрели разговори по чувствителни теми – дори и с опоненти, които не споделят една и съща гледна точка.

Всичкият този негативизъм и враждебност, в големи количества изтощава, а потребители споделят, че са се озовали в състояние на непрекъснат спор, докато са усещали подсъзнателно, че имат по-добри и значими неща за вършене в живота си, отколкото да гледат как се пишат гневни думи един на друг.

Имаме желание да премахнем някои хора от живота ни

Въпреки че честото почистване на списъка с приятели в социалните мрежи е препоръчителен, не винаги намираме време да го правим редовно. А с времето той се запълва с  такива, за които имаме противоречие дали да премахнем или не. „Приятели“, с които нямаме нищо общо или пък такива, които никога не сме познавали – случайно сме ходили в едно и също училище или университет и дори не сме били в един клас.

Facebook има функционалност за прекратяване на следването на хора, които не искаме да изтрием от приятели и това скрива споделянията им, но тук не става въпрос за това да не виждаме хора от миналото в потока. Не искаме да знаят какво правим и какво споделяме не защото не ги харесваме, а защото не е тяхна работа.

Числото на Дънбар показва, че можем да имаме само около 150 връзки едновременно - и докато бройката приятели не изглежда много, вероятно те са доста над това число. Вместо трудното решение кой да остане и кой да бъде изтрит, много потребители премахват всички, като изтриват изцяло профила си.

Използване на по-малко приложения

Приложенията за социални мрежи се увеличават непрекъснато, но дали времето да бъдем във всички и да ги използваме, за да общуваме е оправдано? Да, изглежда съвсем нормално да сме в социалните мрежи, но дали това време, което прекарваме в тях е пълноценно и дали няма по-важни неща, които могат да бъдат свършени?

Именно това кара мнозина да изтрият профилите си, за да освободят повече време, което да инвестират в други начинания за други дейности.

По-добри алтернативи за комуникация с приятели

Основно опасение е, че след изтриване на профила, хората няма как да се свързват с нас. Това съвсем не е така и не е повод за безпокойство. Има много различни начини за поддържане на контакт с близки и приятели – наред с многото приложения за чатове като WhatsApp, Telegram и Signal, може да се комуникира с текстови съобщения, обаждания или имейл. Така че когато осъзнаят, че това не е пречка за общуването, мнозина решават, че могат да се оттърсят от „зависимостта“ на Facebook.

Не ни харесва как платформата ни кара да се чувстваме

Когато се регистрираме във Facebook, виждаме удобния начин да поддържаме връзка с приятели и семейството. В началото платформата оставя положително усещане след използване, но с времето нещата се променят към все по-лошо. Освен че приложението започва да изглежда отегчаващо, възникват и два други големи проблема.

На първо място Facebook погубва креативността. Прекарването на много време в приложението води до намаляване на продуктивността – не правим толкова, колко искаме и имаме идеи. Дори и да го правим, то е в услуга на Facebook, а не на нас – правим снимките така, че да получават харесвания от приятелите ни, а не така, че да ги харесваме ние и по начина, по който искаме да направим.

От друга страна Facebook създава усещането за FOMO, страхът да не изпуснем нещо, да правим всичко сега, веднага и както останалите. Освен това създава усещането, че е задължително да публикуваме, когато правим нещо интересно. Например, когато пътуваме, трябва да споделим приятелите си къде отиваме. А след изтриването на профила, губим усещането, че трябва да споделям целия си живот. Това е една от най-големите грешки, които допускаме във Facebook.

Изтриването на профила в социалните мрежи е решение, което мнозина разказват, че е действие, което им е помогнало за по-добра комуникация с хората. Отделно са категорични, че не са изложени на толкова негативизъм, както и отчитат като предимство как вече не са задължени излошно да споделят личния си живот.

„Деактивирайте профила си за три месеца, за да видите как ще се почувствате – ако харесате живота си офлайн, можете да пристъпите и вие към перманентното изтриване на профила. Ако ли не, винаги можете да се върнете обратно във виртуалния свят“, съветват те.