Корпорации и частни лица, които нарушат забраната за ползване на Туитър в Нигерия, ще бъдат преследвани от закона, заяви говорител на местното правителство пред Би Би Си. Властите обявиха в петък, че забраняват Туитър в страната за неограничен срок.
Мобилните мрежи блокираха достъпа, след като това им бе наредено, но някои потребители заобикалят забраната. Правителството смята, че сайтът може да бъде използван да подкопае „корпоративното съществуване на Нигерия“. Туитър обяви в петък, че съобщението на министъра на информацията Лай Мохамед е „дълбоко притеснително“. В становище на правосъдния министър Абубакар Малами се посочва, че той е разпоредил бързо съдебно производство за нарушителите на забраната за операции на Туитър в Нигерия.
Посланието е към корпорации и частни лица, заяви пред Би Би Си говорителят на министъра Умар Гванду. По-рано Асоциацията на лицензираните телекомуникационни оператори в Нигерия (Алтон) обяви, че членовете ѝ се съобразяват със искането за прекратяване на достъпа до Туитър, базирано на „националните интереси“. Но се подчертава още и подкрепата за позицията на ООН, че правото на комуникация, онлайн и офлайн, трябва да бъде защитено.
Изтрит туит на президента
Действията на правителството идва дни след изтриването на туит на президента Мухамаду Бухари за нарушаване на правилата на социалната мрежа. Макар че в официалното становище на властите това не се споменава. По-рано министър Мохамед разкритикува Туитър, че решението ѝ говори за „двойни стандарти“.
Туитът на Бухари на 1 юни се отнася за нигерийската гражданска война от 1967-1970 и заплашва тези, „които не се държат добре днес“ с „език, който ще разберат“. Нигерия е в плен на палежи на изборни офиси и полицейски участъци през последните седмици. Служители на органите на реда също са убити. Властите обвиняват забранена сепаратистка групировка, която обаче отрича да стои зад атаките.