Учените са възстановили дигитално мозъка на динозавър, разкривайки "изненадващи" прозрения за неговия начин на хранене и поведение. Използвайки усъвършенствани техники за изобразяване и 3D моделиране, изследователи от британския университет в Бристол "възстановиха" мозъка на Текодонтозавър, зауропод, който бродил из днешна Англия преди около 205 милиона години.
Експертите установили, че за разлика от своите роднини, които ядат растения– Диплодок и Бронтозавър, Текодонтозавърът може да е ял месо - и е могъл да ходи на два крака.
„Нашият анализ на мозъка на Текодонтозавър разкри много очарователни характеристики, някои от които бяха доста изненадващи. Докато по-късните му роднини се движат тежко на четири крака, нашите открития показват, че този вид може да е ходил на два крака и понякога да е бил месояден “, заяви в изявление Антонио Балел, докторант в Училището за науки за Земята в Бристолския университет.
Диаграмата показва еволюцията на ендокаста - пространството вътре в мозъчната кутия, която съдържа мозъка - в савроподоморфите, най-близките роднини на Текодонтозавър.
Текодонтозавърът, чието име означава „гущер с назъбени зъби“, е бил динозавър с големината на голямо куче и е живял в късната триасова епоха. Големи вкаменелости на динозавъра, известен също като „динозавърът от Бристол“, са открити през 1800 г., но учените едва наскоро успяват да изследват подробно екземплярите, без да ги унищожават, използвайки 3D модели.
Експерти извадили дигитално кост от скалата и идентифицирали анатомични подробности за мозъка и вътрешното ухо на динозавъра, които все още не са били виждани във фосила.
"Въпреки че действителният мозък отдавна е изчезнал, софтуерът ни позволява да пресъздадем формата на мозъка и вътрешното ухо чрез размерите на оставените кухини. Мозъчната кухина на Текодонтозавър е красиво запазена, затова го сравнихме с други динозаври, идентифицирайки общи черти и някои, които са специфични за Текодонтозавър ", обясни Балел.
Изследователите установили, че мозъчната отливка на съществото разкрива големи флокуларни лобове, които са важни за баланса. Това показва, че динозавърът се е движил на два крака.
"Тази структура също се свързва с контролиране на баланса и движенията на очите и шията, което предполага, че Текодонтозавърът е бил относително пъргав и би могъл да поддържа стабилен поглед, докато се движи бързо", каза Балел.
Използвайки CT сканиране, изследователите генерирали и проучили 3D модели на черепната кутия (частта от черепа, съдържаща мозъка и свързаните с нея органи) и ендокаста (пространството вътре, съдържащо мозъка). Тази диаграма показва как 3D моделите на вкаменелостта, черепната кутия и ендокаста са свързани помежду си.
"Нашият анализ показа, че части от мозъка, свързани с поддържането на главата стабилна, а очите и погледът стабилни по време на движение, са добре развити. Това също може да означава, че Текодонтозавърът понякога може да улови плячка, въпреки че морфологията на зъбите му предполага, че растенията са основният компонент на диетата му. Възможно е да е приел всеядни навици “, добави експертът пред BBC.
Учени също реконструираха вътрешните уши на динозавъра и изчислиха, че Текодонтозавърът има висока честота на слуха, което би му позволило да разпознава шумовете, издавани от други животни. Това води към идеята, че има някаква социална сложност.
Изследването е публикувано в "Zoological Journal" на Linnean Society.
Още от категорията
Кои са най-популярните пароли по света за 2024 година?