Китайски учени разработиха система за кодиране, която ще улесни търсенето и изучаването на надписите върху гадателните кости, информира bulgarian.cri.cn. Като най-ранна форма на китайските йероглифи, гадателни надписи са открити върху коруби от костенурки и животински кости, които се предполага, че са на повече от 3000 години.
В света са намерени 160 000 парчета от гадателни кости. Сред 4300-та йероглифа върху тях, декодираните са само 1 600.
77-годишния Лиу Джъсян, учен от университета на Ланджоу, и двама негови колеги разработиха система, която позволява въвеждането на древните писмени знаци в компютър. Тя се използва заедно със софтуер, който включва 8 700 символни модела и варианта от речника на гадателните кости.
„Дори тези, които не са запознати с надписите върху гадателнтие кости, ще могат да търсят и пишат на езика. Надявам се, че това ще улесни изучаването на гадателните кости", каза ученият.
Разработването на системата отне на учените над 10 години. Надписите върху гадателни кости от древен Китай, египетското йероглифно писмо, клинописите от древен Вавилон и глифовете на маите са сред най-известните в света древни писмени системи.
Още от категорията
Какво се крие зад възхода и абсолютния рекорд на биткойн?