Социалната мрежа Telegram е започнала да изпраща значително повече данни на властите след ареста на главния си изпълнителен директор Павел Дуров. В наскоро публикуван доклад за прозрачност, от приложението разкриват, че са изтекли IP адреси и/или телефонните номера на 2253 потребители. Информацията е в отговор на 900 искания от правоприлагащите органи на САЩ през 2024 г. Това е значителен скок, като се има предвид, че между 1 януари и 30 септември 2024 г. Telegram е обработила само 14 такива заявки.
През август Дуров беше арестуван във Франция, обвинен в несъдействие при разследване на сексуално насилие над деца. Месец по-късно той каза, че компанията ще започне да предоставя данни в отговор на правителствените искания за информация, нещо, на което дълго се съпротивляваше.
The Wiretap: Telegram Handing Data On Thousands Of Users To Law Enforcement Across The World https://t.co/KvxeyeTRiY pic.twitter.com/ziCWs4wUBC
— Forbes (@Forbes) January 8, 2025
В Обединеното кралство 293 потребители са били засегнати от 142 искания, отправени от властите. В мрежата "X" някои потребители споделят статистика за своята страна. Така, един от тях разкрива, че Испания е направила 213 заявки и е получила информация за 518 потребители. Русия пък не е предявила никакви искания.
Въпреки че Telegram не отговори на исканията за информация по неговия случай, Дуров остава свободен човек. Преди Коледа той заяви, че Telegram е постигнал голям успех през 2025 г., излизайки на печалба за първи път в историята си, като общите приходи надхвърлят 1 милиард долара.