
Практически всички модерни интернет браузъри предлагат т.нар. инкогнито режим. Той не събира данни за посетените страници и се стреми да ограничи проследяването на потребителя от самите интернет страници.
Самото име на режима създава впечатление в потребителя, че той може да сърфира практически анонимно. Това обаче далеч не е така.
Инкогнито режимът наистина не събира данни за посетените страници от потребителя. Той не пази и „бисквитки“ след края на сесията. Но анонимността му в голяма степен се изчерпва с това.
Браузърите действително изпращат и „заявка“ към интернет страниците да не събират данни за потребителската сесия. Самите сайтове обаче не са задължени да се съобразяват с това желание. Тяхното задължение е да изпълняват общите регламенти и наредби на институциите по отношение на събирането и анализирането на данни.
Друг, който също може да „види“ трафикът, е интернет доставчикът, както и DNS сървърите. Самият трафик може да е криптиран, така че единствено да се разбере към кой сайт се свързва дадено устройство, но не и каква информация се обменя.
В зависимост от мрежата, например контролирана корпоративна мрежа или мрежа с функции за родителски контрол, също може да е възможно да се провери кои сайтове са били посетени, отбелязва How-to Geek. Част от данните се пазят и в кеш паметта на някои DNS сървъри, като се изтрива след определен срок.
Накратко, инкогнито режимите не са начин човек да се „скрие“ в интернет. Но пък могат да са много полезни за дискретно търсене и поръчка на подарък за близък, без той да разбере по историята на търсенията.
Още от категорията

Смяна на командването на Международната космическа станция

ChatGPT спря да отговаря на въпроси

Акценти


Почина бебето, пострадало при тежката катастрофа край Девин




Откриха 17-годишната от Раковски след 4 дни в неизвестност


Празнична програма днес в Пловдив, вижте събитията
