Плутон продължава да предизвиква любопитството на учени и астрономи. Преди време космическият обект от нашата Слънчева система загуби статуса си на планета и беше сложен в категорията планета-джудже. Някои учени обаче оспорват и това определение, а ново проучване насочва към идеята, че Плутон всъщност може да е гигантска комета, съобщава онлайн изданието CNET, цитирано от vesti.bg.
Проучването е дело на учени от Института "Саутуест" (SwRI), които са използвали данни от "нови хоризонти" на НАСА и мисията "Розета" на Европейската космическа агенция (ЕКА), която кацна на кометата 67Р. Те са сравнили информацията с това, което се знае до момента за Плутон.
"Разработихме космохимичен модел на "гигантската комета" на формирането на Плутон", казва Кристофър Глейн от института. Учените са открили, че един от най-големите богати на азот глетчери на повърхността на Плутон има сходен състав с намереното от "Розета" върху кометата.
Данните показват още, че има сходство в количеството азот в глетчера с количеството, което би имало на Плутон, ако той е обект, който е формиран от милиард комети или обекти от Пояса на Кайпер. Учените са разгледали и друг модел, в който Плутон се е формирал от много студени ледове. Той също сочи към идеята, че около милиард древни комети са се събрали в едно и са създали Плутон.
Учените обаче нямат идея как се е случило това. За сега те нямат и преки доказателства, че Плутон е създаден точно по този начин. Такива трябва да се съберат тепърва чрез по-детайлни проучвания на планетата-джудже, която може и да се окаже гигантска комета.