Астрономи откриха най-далечния обект в Слънчевата система. Той се намира на 120 астрономически единици от Земята. Досегашният рекордьор беше планетата-джудже Ерида, която е на 96 астрономически единици от Земята, съобщава Асошиейтед Прес, цитирана от БНТ. Плутон, за сравнение, е на 34 астрономически единици от нас. Една астрономическа единица е равна на средното разстояние между Земята и Слънцето (приблизително 150 милиона км).
Космическият обект е толкова далече и се движи толкова бавно, че орбитата му ще бъде определена чак след няколко години, каза Скот Шепърд от института "Карнеги". При скоростта, с която се движи, той може да прави една обиколка около Слънцето и за 1000 години.
Скот Шепърд и екипът му са наблюдавали планетата-джудже през ноември с телескоп на Хавай. Откритието е потвърдено с телескоп в Чили. Астрономите са нарекли временно обекта "Далечен" (Farout). Откритието обяви Центърът за малки планети към Международния астрономически съюз.
Най-отдалеченият обект в Слънчевата система е с диаметър около 500 км. Формата му е кръгла. На цвят е розов, което показва, че на него има много лед. Астрономите са направили откритието, докато са търсели хипотетичната планета Х, която се смята, че обикаля Слънцето далече зад Плутон.
Още от категорията
Какво се крие зад възхода и абсолютния рекорд на биткойн?