Сондата "Паркър" е "в безопасност" и функционира нормално, след като успешно извърши най-близкото досга прелитане край Слънцето на обект, създаден от човека, предаде Ройтерс, позовавайки се на НАСА.
В навечерието на Коледа космическият апарат премина само на 6,1 милиона километра от слънчевата повърхност, навлизайки във външната атмосфера на Слънцето, известна като корона.
On Dec. 24, our Parker Solar Probe will make history with a record-breaking closest approach to the Sun ☀️
— NASA (@NASA) December 23, 2024
Follow along in real time with this interactive visualization, brought to you by @NASA_eyes and @NASASun: https://t.co/DXeKvMdJsl pic.twitter.com/zQUdlozvqt
Мисията на сондата "Паркър" е да помогне на изследователите да научат повече за най-близката до Земята звезда.
От НАСА съобщават, че оперативният екип от Лабораторията по приложна физика към университета "Джонс Хопкинс" е получил сигнал от сондата малко преди полунощ в четвъртък.
Очаква се космическият апарат да изпрати подробни телеметрични данни за състоянието си на 1 януари, допълват от НАСА.
Движейки се със скорост до 692 000 километра в час, сондата "Паркър" е понесла температури до 982 градуса Целзий, се посочва още на сайта на американската космическа агенция.
"Приближаването на сондата "Паркър" до Слънцето позволява на учените да разберат по-добре как материалът в този регион се нагрява до милиони градуси, да проследят произхода на слънчевия вятър - непрекъснат поток от плазма, изхвърлян от горните слоеве на слънчевата атмосфера, и да открият как енергийните частици се ускоряват до скорост, близка до тази на светлината", допълват от НАСА.
Сондата "Паркър" беше изстреляна през август 2018 г., за да изследва слънчевата корона - външната атмосфера, регион, който е по-горещ от фотосферата или "повърхността" на звездата.
Преди около година "Паркър" постави нов рекорд за най-бърз обект, създаден от човека. Тогава, по време на 17-ото си близко преминаване край нашата звезда, сондата се доближи на рекордните дотогава 7,26 милиона километра от повърхността й. Това беше най-близкото разстояние до Слънцето, на което се беше намирал досега космическият апарат.
Сегашното най-близко преминаване край Слънцето беше 22-то за сондата на НАСА. То е и първото от трите последни най-близки прелитания, планирани за мисията й. Очаква се космическият апарат да направи общо 24 обиколки около Слънцето.
В последната си обиколка сондата "Паркър" се очаква да се приближи достатъчно близо, за да се "потопи" в Слънцето. Дотогава тя ще продължи да събира ценни данни за нашата централна звезда.