Американската космическа агенция ще тества космическия кораб за Марс в края на 2019 г. Мисията беше под съмнение заради вече едно отлагане и слухове за технически проблеми, но НАСА обаче съобщава, че са предприети необходимите мерки датата повече да не се променя. Тя ще е през декември 2019 г., в зависимост от метеорологичните условия. Тогава към космоса трябва да потегли мисията EM-1 (Exploration Mission-1). Тя ще е без хора, но ще положи основите за изпращането на втория кораб през 2023 г. (EM-2). На неговия борд вече ще има и първите хора, които трябва да стъпят на Червената планета.
ЕМ-1 ще е историческа мисия с огромно значение за космическите пътешествия не само до Марс. Ракетата използва множество нови технологии, включително 3D принтиране на над 100 елемента. EM-1 ще има и най-голямото основно тяло на космическа ракета досега. Всичко вече се сглобява и скоро ще бъдат направени първите тестове заедно с двигателите.
Плановете на НАСА са да използва наученото и за бъдещи мисии до и около Луната. Първото изстрелване на EM-1 ще е тест както за ракетата, така и за кораба Orion, с който ще пътуват астронавтите. Мисията ще продължи три седмици, като корабът без екипаж ще направи пътуване до Луната и ще прекара 6 дни в орбита около нея. След това ще се върне обратно към Земята. С това Orion ще стане първата капсула за космически превоз на хора, прекарала толкова време в Космоса без да се скачи с Международната космическа станция. Освен това ще се върне на Земята "по-гореща" от който и да е друг модул, като трябва да достигне температура от над 2760 градуса по Целзий при навлизането си в атмосферата със скорост 11 км. в секунда, пише vesti.bg.
През цялото време учените ще провеждат множество тестове и и анализи на всички уреди на Orion, ракетата и модула SLS. Данните ще се използват и за мисията през 2023 г., когато в Orion вече ще има астронавти и те ще отпътуват към Марс.
Още от категорията
Какво се крие зад възхода и абсолютния рекорд на биткойн?