Винаги съм бил запленен от компютрите още от дете. Моят професионален път обаче започна през 1984 г., когато основах Dell Technologies с 1 000 долара на 19-годишна възраст.
Имах развиваща се визия за това как технологиите и по-конкретно персоналните компютри, мрежовите сървъри, съхранението на данни и софтуерът трябва да бъдат проектирани, произвеждани и продавани. Днес Dell остава една от най-големите технологични компании в света, разказва Дел пред CNBC.
Моята философия е да бъда добър с другите, но да печеля, казва той.
Дел също така посочва някои от принципите, чертите на характера, идеалите и уроците, които са помогнали на него и на компанията му да постигат успехи, пише profit.bg:
1. Любопитство. Много важно е човек винаги да се учи. Трябва да имате „големи уши“. Да слушате, да се учите и да бъдете любопитни. Да бъдете отворени към евентуални неясноти. Проектирайте продукта си, като започвате от клиента.
2. Използвайте факти и данни, за да вземате решения. Бъдете обективно, скромни и готови да промените решението си, ако фактите и данните предполагат, че това е необходимо. Научният метод действа в бизнеса.
3. Отдаденост, желание, упоритост, решимост, постоянство, неукротима воля. Трябва да притежавате тези качества, за да печелите.
4. Опитайте никога да не бъдете най-умният в стаята. Обграждайте се с хора, които ви предизвикват, учат, вдъхновяват и ви карат да давате най-доброто от себе си. Научете се да признавате и цените различните таланти на хората.
5. Надеждността, етиката и почтеността са от първостепенно значение. Не може да постигате успехи във времето без тези ценности. Пазарите са ефективни в дългосрочен план. Ако поема ангажимент и не го спазя, или ако предоставя лош продукт или услуга, никой няма да иска да купува от мен отново.
6. Темповете на промяна единствено се засилват. Няма да има забавяне в бъдеще.
7. Трябва да се промените или да умрете. Съществуват само бързите и мъртвите. Организациите трябва постоянно да се преосмислят, разбирайки и очаквайки всички фактори, в това число най-вече технологиите, които ще ги засегнат в бъдеще.
8. Идеите са стока. Изпълнението им - не. Да имате страхотна идея или стратегия е необходимо, но не достатъчно за успеха. Трябва да реализирате. Това изисква оперативна дисциплина и разбиране.
9. Отборите печелят титли, а не играчите. Винаги поставяйте отбора преди играча.
10. В живота поемеш удар, падаш, ставаш и влизаш отново в боя! (Вижте номер 3.)
11. Никога не позволявайте една добра криза да бъде пропиляна — ако пък няма криза, създайте такава (като начин да се мотивира промяната и прогреса). По време на криза, се фокусирайте върху това, което можете да контролирате. Кризите често създават нови възможности. Вместо да се ровите в проблемите си, намерете възможност.
12. Никога не бъдете жертва. Усещането, че сте жертва е губещ начин на мислене. Самоопределението изисква да се фокусирате върху това, което можете да контролирате и да продължавате напред.
13. Увереност, а не арогантност. Смирение, а не его.
14. Всеки се ядосва, но не трябва да бъдете гневни. Гневът е контрапродуктивен. Вместо това, бъдете мотивирани от желанието да помагате на другите.
15. Бъдете доволни, но никога удовлетворени. Това означава постоянно да се усъвършенствате. Японците му казват кайзен. Това означава да участваш в състезание без финална линия. Отбелязвайте и ценете постиженията, но винаги гледайте напред към следващата голяма цел или възможност.
16. Успехът е ужасен учител. (Вижте номер 3 и 10.) неуспехите и провалите ви правят по-силни с времето, ако се учите от тях.
17. Бъдете готови да поемате рискове, да експериментирате и да изпробвате различни неща. Със засилването на темповете на промяна, малките експерименти ще изградят пътя към успеха.
18. Смирение, откритост, почтеност и истинност. (Вижте номер 13)
19. Имайте уважение към другите. Oтнасяйте се с тях така, както искате да се отнасят с вас.
20. Оптимизъм ... очевидно! Ако намирате начини да засилвате оптимизма към себе си, това ще ви прави много по-щастливи.
21. Намерете цел и страст в живота си. Бъдете част от нещо, което е по-велико от самите вас.
Още от категорията
Замисляли сте се да се откажете от Facebook? Не сте сами - защо много хора изтриват профилите си