Китайската космическа агенция оповести, че са в изправност всички системи на космическия апарат "Чанъе-4" и роувъра луноход "Юйту-2" ("Нефритен заек-2"), които кацнаха на далечната страна на Луната, предаде Асошиейтед прес.
На сайта на агенцията е постната снимка, на която се вижда, че роувърът е спрял недалеч от мястото, където наскоро кацна "Чанъе-4".
В информация на сайта се пояснява, че "Юйту-2" успешно е осъществил връзка със спътник, който изпраща данни до контролния център в Пекин. Радарът и панорамната камера на роувъра също бяха задействани и функционират нормално.
Става въпрос за първата мисия до далечната или обратната страна на Луната, както още я наричат. При предишните бяха осъществени кацания на близката й страна.
Още от категорията
Виж всички
От утре: Revolut спира да обработва левови преводи
Хакери атакуват банковите ни сметки: Как можем да се защитим
Акценти
Виж всички
Само един кандидат да поеме закъсалата МБАЛ „Св. Мина"
Пловдив се бори за приз в конкурса Сграда на годината