Международната лунна изследователска станция (ILRS) ще се състои от секции на повърхността на Луната, в орбита около нея и на Земята, и ще бъде изградена на два етапа, съобщи Синхуа, позовавайки се У Вейжен, главен конструктор на китайската програма за изследване на естествения ни спътник.
Конструкторът представи плановете за ILRS по време на участието си в Китайската космическа конференция в Ухан - едно от основните събития по случай Деня на космонавтиката в Китай.
Според У на първия етап от проекта за изграждане на Международната лунна изследователска станция до 2035 г. ще бъде построена базова станция в района на южния полюс на Луната.
Тази базова станция ще разполага с цялостни научни съоръжения с основни функции и поддържащи елементи за провеждане на редовни научни експерименти, както и за разработване и използване на ресурси в ограничен мащаб.
На втория етап ще бъде осъществено разширяване на станцията, което трябва да приключи до 2045 г., с космическа станция в лунна орбита като център и напълно функциониращи съоръжения. Тя ще извършва дейности в голям мащаб като научни изследвания, разработване на ресурси и проверка на технологии, за дълъг период от време, като целта в крайна сметка ще бъде пилотирано кацане на Марс.
У каза още, че в близко бъдеще ще бъде изстрелян космическият апарат "Чанъе-6", който трябва да вземе проби от обратната страна на Луната - важна мисия преди изграждането на базовата лунна станция.
През 2026 г. Китай ще изстреля "Чанъе-7", за да извърши проучвани на околната среда и ресурсите в района на южния лунен полюс.
Две години по-късно към Луната ще се отправи "Чанъе-8", за да извърши тестове, насочени към използването на лунните ресурси на място.
У посочва още, че след завършването си Международната лунна изследователска станция ще включва секции на повърхността на Луната, в орбита около нея и на Земята.
По думите на конструктора Китай ще приветства 50 държави, 500 международни изследователски институции и 5000 чуждестранни изследователи, които ще се присъединят към програмата за Международна лунна изследователска станция. Те ще помагат за развитието й и управлението на нейните съоръжения и ще споделят резултатите от научните изследвания.
ILRS представлява цялостна програма за съоръжения за научни експерименти, инициирана от Китай и разработена в сътрудничество с множество държави и организации.
Сред новите партньори по програмата са Никарагуа, Азиатско-тихоокеанската организация за космическо сътрудничество и Арабският съюз за астрономия и космически науки.
Представянето се състоя на 24 април, когато Китай отбелязва Деня на космонавтиката на Китай. На тази дата през 1970 г. страната изстрелва в космоса първия си спътник "Дунфанхун-1".