Илон Мъск заяви, че ще се оттегли от поста главен изпълнителен директор на "Туитър", когато си намери заместник, предаде Ройтерс.
"Ще подам оставка като главен изпълнителен директор, веднага щом намеря някой, който е достатъчно глупав да приеме тази работа! След това просто ще управлявам екипите, които се занимават със софтуера и сървърите", написа Мъск в "Туитър".
Това е първият път, в който Мъск споменава, че ще се оттегли от ръководния пост, след като в неделя потребителите на "Туитър" решително подкрепиха въпросната идея в анкета, инициирана от самия него.
Призивите на Уолстрийт за оттеглянето на Мъск се засилват от седмици насам, а напоследък дори и високопоставени служители на компанията "Тесла" изразиха съмнения около фокуса му върху социалната медия и се запитаха дали "Туитър" не отвлича вниманието му от правилното управление на бизнеса с производство на електромобили, в който той заема централно място при дизайна и техническото проектиране.
Самият Мъск призна, че е имал твърде много работа и заяви, че ще търси изпълнителен директор на "Туитър". В неделя обаче той заяви, че няма наследник, нито кандидат, "който действително да е способен да поддържа "Туитър" жив".
Междувременно компанията Twitter беше обвинена във вторник от 100 бивши служители в различни нарушения, включително съкращения на жени и неплащане на обещаните обезщетения, съобщи "Ройтерс". Шанън Лис-Риордан, адвокат на работниците, каза, че е подала 100 искания за арбитраж срещу Twitter, които имат сходни искове с четири групови дела, висящи във федералния съд на Калифорния.
Всички работници подписаха споразумения за завеждане на правни спорове срещу компанията в арбитраж, а не в съд, каза Лис-Риордан, което означава, че вероятно ще им бъде забранено да участват в колективните искове.
Twitter уволни приблизително 3700 служители в началото на ноември като мярка за съкращаване на разходите от новия собственик Илън Мъск, който плати 44 милиарда долара за придобиването на платформата за социални медии, а стотици други впоследствие подадоха оставки.
Арбитражните искания обвиняват Twitter в дискриминация по полов признак, нарушаване на договора и незаконно уволнение на служители, които са били в медицински или родителски отпуск.
Лис-Риордан каза, че нейната фирма е разговаряла със стотици други бивши служители на Twitter и възнамерява да заведе повече правни искове в арбитраж от тяхно име.
"Поведението на Twitter, откакто Мъск пое управлението, е невероятно грубо и ние ще търсим всички възможности, за да защитим работниците и да извлечем от Twitter компенсациите, които им се полагат", каза тя.
Висящите групови искове твърдят, че Twitter е уволнявал служители и изпълнители без 60-дневното предизвестие, изисквано от закона, непропорционално уволнявал жени и принуждавал работници с увреждания, като отказвал да разреши дистанционна работа.
Twitter също е изправен пред най-малко три жалби, подадени в борда по труда в САЩ, в които се твърди, че служители са били уволнени за критикуване на компанията, опит за организиране на стачка и друго поведение, защитено от федералното трудово законодателство.
Компанията отрече да е нарушила закона, изискващ предизвестие, и все още не е отговорила на другите твърдения.
Още от категорията
Кои са най-популярните пароли по света за 2024 година?