От NASA определено могат да придадат нови значения на думата зашеметяващо. Заедно с Европейската космическа агенция и благодарение на телескопа Хъбъл, те ни предоставят възможността да станем свидетели на свръхнова.
Звездата (бяло джудже ) носеше името SN 2018gv, а учените започнаха да я наблюдават през февруари 2018 година. Тя се намираше на 70 милиона светлинни години от планетата Земя, в живописна спирална галактика NGC 2525.
Звездните експлозии са сравнително често явление в рамките на вселената. От NASA, обаче ни предоставят time-lapse видео, което е документирало целия процес на взрива в рамките на една година. За няколко дни звездата е освободила толкова енергия, колкото нашето Слънце за милиарди години. И докато Хъбъл наблюдава и записва, учените се опитват да използват свръхновата като маркер за измерване както на разстоянията между различните галактики, така и възрастта на Вселената. Видеото ни напомня,че дори и звездите не са вечни, а Вселената е способна на толкова много чудеса, пише hicomm.bg.
Нека се насладим: