Асоциацията на доставчиците на телевизионни програми (АДТП) проведе своята Пета годишна конференция на 9 и 10 април 2019 г. В нея участваха над 150 представители на повече от 50 платформи, регулатори и партньори. И тази година конференцията се превърна в най-големия дискусионен форум за телевизионната индустрия в България.
Годишната конференция на АДТП се утвърди като място за обмен на мнения, представяне на нови идеи и възможност за общуване между телевизиите и операторите.
Борбата с пиратството и неплащането на авторски и сродни права събра на едно място представители на индустрията и държавните органи– СЕМ, КРС, Министерството на културата и ГДБОП.
„Икономическата обстановка става все по-тежка и чувството за безнаказаност при неправомерното използване на телевизионни програми довежда до това, че все повече оператори минават в сивия сектор и спират да плащат авторски права на всички телевизионни оператори, което уврежда както телевизиите, така и тези платформи, които работят законно и заплащат дължимите права. Ето защо на форума се обединихме и телевизии, и организациите, представляващи операторите да потърсим възможни решения“ заяви Яна Иванова, председател на Асоциацията на доставчиците на телевизионни програми.
На конференцията бяха набелязани редица проблеми, като присъстващите потърсиха работещи решения. Всички участници постигнаха консенсус по предложението на АДТП да се предложи изменение на режима на регистрации на програмите в Съвета за електронни медии, което ще направи процедурата по-ефективна и ще освободи административен капацитет, който да бъде насочен към реализиране на контролните функции на регулатора.
Беше обсъден внесеният за гласуване законопроект за изменение и допълнение на ЗАПСП, като операторите от новата организация Асоциация на Българските телекомуникациионни оператори изразиха своите опасения във връзка с предлагания нов механизъм на контрол с автоматизирани средства.
Участниците в конференцията се обединиха около това, че борбата с пиратството изисква публично-частно парньорство и обединенние на телевизии, оператори и регулатори, тъй като то уврежда всички. Ще се търсят решения предложенията да се облекат в законодателни промени.