Електроенергията, необходима за поддържането на добива на биткойни през миналата година се е равнявала на тази, потребявана от страни като Гърция и Австралия. Това става ясно от доклад на американската Служба за енергийна информация.
Агенцията е използвала данни от индекса Cambridge Bitcoin Electricity Consumption Index (CBECI), както и от самите обекти за добив.
„CBECI изчислява електроенергията, поддържаща добива на биткойни през 2023 г., на около 0,2% до 0,9% от световното търсене на електроенерегия“, става ясно от доклада. „На базата на тези изчисления световното потребление на електричество при криптовалутния добив е приблизително същото, както общото електрическо потребление съответно на Гърция или Австралия“, се посочва в текста.
Консумираната електроенергия от добив на криптовалута само в САЩ представлява 0,6% до 2,3% от цялото търсене в страната през 2023 г., става ясно от публикувания в четвъртък доклад. Това е първият път, в който службата публикува такава оценка.
Оценката на американското потребление на електроенергия за криптовалутен добив ще се равнява на годишното търсене между над 3 млн. и над 6 млн. домакинства, се казва в доклада.
И въпреки че добивът на токени в САЩ започна още преди 10 години, напливът на компании се засили, след като Китай сложи кръст на индустрията през май 2021 г. През последните три години редица големи миньори излязоха на пазара в САЩ, разполагайки се в богати на енергоизточници щати като Тексас и Ню Йорк.
До момента Службата за енергийна информация на САЩ е идентифицирала 137 обекта, разположени в 21 щата, като най-много са в Тексас, Джорджия и Ню Йорк.
Т. нар. копаене на биткойни представлява енергоемък процес, при който миньорите използват специални компютри за валидиране на трансакции в блокчейна и получаване на възнаграждения под формата на токени.
Въпреки че събирането на данни е трудно, от службата на САЩ посочват, че планират да проведе проучване, фокусирано върху системната оценка на електрическото потребление, свързано с активността по добив на криптовалута. Данни ще се събират на месечна база от февруари до юли.
Още от категорията
Таблет или лаптоп: С кое от тях ще сте по-продуктивни?