
Съмнявате се, че снимките на някои от приятелите ви в социалните мрежи изглеждат твърде перфектни? Напълно възможно е да са обработени на Photoshop или друга подобна програма. Понякога подобни изображения са очевидно фалшиви, но друг път е по-трудно да се прецени. За да разберете със сигурност, използвайте тези трикове, препоръчани от Digital Trends, цитирани от Експерт.
1. Потърсете лоши ръбове.
Изрязването на ръбовете на даден обект е трудна работа. Увеличете мащаба на въпросната снимка и погледнете краищата на обектите. Прекалено острите или назъбените ръбове са знак, че снимката е била допълнително обработвана.
2. Намерете несъответстваща светлина.
Едно от най-трудните неща за фалшифициране, когато се обединяват две отделни изображения, е напасването на светлината. Потърсете къде падат сенките и се опитайте да забележите несъответствия. Например, ако една снимка на двама души има сенки, падащи от лявата страна на носа на единия човек, а от дясната страна на другия човек, вероятно някой от тези двамата не е бил на оригиналната снимка.
3. Не вярвайте на снимки с лошо качество.
Изображенията с ниска резолюция може да скрият признаците на фалшивите снимки, но пък е странно да попаднете на снимка с лошо качество в наши дни. С широкото разпространение на високоскоростен интернет, днес никой вече не качва снимки с такава ниска резолюция.
4. Не вярвайте на сензации.
Попаднали сте на супер снимка, която ви е докарала до лудост от ярост и сте нетърпеливи да натиснете бутона за споделяне? Поемете дълбоко въздух, преди да го направите. Целта на създателите на тази снимка е била точно тази, да я превърнат във вирусна, но споделяйки я вие ставате част от лъжата. Проучванията показват, че има по-голяма вероятност да споделяме съдържание, което ни прави ядосани или тъжни.
5. Направете проучване в интернет.
Създателите на фалшиви снимки често използват готови изображения. Те откриват снимка в интернет, правят ѝ промени и я споделят. Този факт може да ви помогне да установите фалшификацията. Трябва само да извършите търсене в Google Image с това изображение. Кликнете с десния бутон на мишката върху съответната снимка и изберете опцията "copy link" от менюто. Отидете в Google, кликнете върху "Images", за да отворите търсенето на изображения, след което кликнете върху иконата на камерата в полето за търсене. Поставете URL адреса на изображението, който копирахте. След това кликнете върху “Search by image”.
6. Вижте метаданните.
Цифровите камери вграждат "невидими" данни във файла с изображения. Въпреки че не можете да видите информацията в изображението, достъпът до нея е лесен, като използвате фоторедактор или дори безплатен онлайн софтуер. Копирайте URL адреса на изображението, поставете го в metapicz.com и натиснете “go”. Ще бъдете пренасочени към екран, съдържащ всички вградени метаданни в този файл. Създателите на фалшивите снимки често трият тези данни.
Още от категорията


Смяна на командването на Международната космическа станция

ChatGPT спря да отговаря на въпроси
Акценти

Папа Франциск почина





НАП-Пловдив продава рядко и супер запазено бижу


