Вече се знае почти всичко за iPhone 13 и е време вечният спор между феновете на Apple и Android да мине на следващо ниво. Една от основните теми е честотата на опресняване на екрана, като най-накрая iPhone 13 Pro се докосва до заветната стойност от 120 Hz. Представена така, цифрата изглежда доста красноречива, но по-запознатите знаят, че екраните с висока честота на опресняване не са нова тенденция и по някаква необяснима причина Apple ги избягваха доста дълго време. Втората забележка е от малко по-прозаичен характер: всъщност колко потребители ще усетят тези 120 Hz? За да се отговори на нея, трябва да си припомним какво всъщност означава високата честота на опресняване:
Съвсем обобщено казано, това е параметър, от който зависи колко често кадрите на екрана могат да се променят. Математиката е сравнително лесна: честота на опресняване от 120 Hz позволява да се показва нов кадър до 120 пъти всяка секунда. Както винаги, следва затруднението от това, че тази честота на опресняване все пак се ограничава от избраното съдържание: филмите най-често са съобразени със стандарт 24 кадъра/секунда, докато повечето игри разчитат на вече споменатите 120 кадъра/секунда (fps). Когато става въпрос за тъч екрани, ситуацията още повече “загрубява”, защото компаниите не пропускат да споменат и touch response rate, който също се измерва в Hz и отговаря за бързината на реакция на даден екран, след като той бъде докоснат. Всички тези стойности са от голямо значение за гейминга, защото едно забавяне в кулминационния момент може да е равносилно на загуба. От друга страна, видеата не се “размазват”, трептенето на екрана при скролване не се усеща, а интерфейсът изглежда “по-отзивчив”. Разбира се това си има “цена” (освен онази, която буквално заплащаме) и това е животът на батерията.
Ето защо Apple изтъкнаха, че тези 120 Hz не се “усещат” през цялото време, а са “адаптивни” - ProMotion ще регулира честотата между 10 Hz и 120 Hz в реално време според индивидуалните потребителски нужди. Но това не означава, че тази характеристика е от второстепенна важност: вече видяхме, че ASUS Rog Phone 5 се прицели в стойностите 144 Hz и отвъд. По ирония на съдбата именно Apple стартираха надпреварата за по-висока честота на опресняване още през 2017 г., но докато тогава иновациите се “пазеха” за iPad, то през същата година в типичния си стил Android даде зелена светлина и видяхме LCD екрана на Razer Phone със същата тази честота на опресняване от 120 Hz. През 2019 година се появи и OnePlus 7 Pro с 90 Hz OLED дисплей, а малко по-късно на същата стойност заложиха и Google със серията Pixel 4. 2020 се оказа годината на екраните с честота на опресняване от 120 Hz, като към днешна дата тези стойности присъстват както във флагмани, така и в по-бюджетни модели. Ето и списъка:
+ Asus ROG Phone II
+ Oppo Find X2/Pro
+ Samsung Galaxy S20/S20+/S20 Ultra
+ OnePlus 8 Pro
+ Samsung Galaxy Note 20 Ultra
+ Xiaomi Mi 10 Ultra
+ OnePlus 8T
+ Samsung Galaxy S20 FE
+ Samsung Galaxy S21/S21+/S21 Ultra
+ Vivo X60/Pro
+ Xiaomi Mi 11/Pro/Ultra
+ OnePlus 9/Pro
+ Oppo Find X3/Pro
+ Samsung Galaxy A52
+ Samsung Galaxy Z Flip 3
+ Samsung Galaxy Z Fold 3
Както се вижда, водещ по това отношение е Samsung. А това все пак е както любимецът на Android феновете, така и основният конкурент на Apple. Трябва да се отбележи, че докато първите бройки на iPhone 13 Pro не бъдат тествани от по-голям брой потребители в реални условия, няма как да знаем дали подобрената версия на новия iOS ще извлече повече от тази толкова спорна характеристика. Но определено това “закъснение” на Apple разклаща лидерските им позиции, още повече, че iPhone 13 и iPhone 13 mini отново няма да разполагат с тази вече наложена функция.
Източник: HICOMM
Още от категорията
PlауЅtаtіоn 5 Рrо се задава на хоризонта – ще бъде най-мощната конзола правена някога