Има доста странни неща, свързани с интимните части на жените. Сега обаче английска гинеколожка шокира целия свят. Тя каза, че съществува „зимна вагина”.
И така – наскоро Мери Бърк, бивша акушерка NHS (National Health Service UK) и старша медицинска сестра в клиниката по пластична и естетична хирургия в Лондон, направиха доста странно изявление. Според експерта не само кожата на жените страда от сух въздух през зимата, но и ... вагината. Предполага се, че през зимата гениталиите преминават в „режим на суша”, пише jenata.blitz.bg.
Гинеколози споделят, дали това е вярно и дали трябва жените да се притесняват от това странно явление наречено „зимна вагина”.
Акушерката Мери Бърк предупреди жените, че тази „суша” може да се разпространи във всяка област на тялото поради понижаването на температурата, причинявайки ефект на „зимна вагина”. Според Бърк, прекарването на много време в отопляеми помещения намалява количеството влага във въздуха. А сухотата, която изпитваме, често се простира до всеки сантиметър на женското тяло, включително вагината.
Тя препоръчва жените да поддържат влагалището си влажно и здраво през зимните месеци, спазвайки няколко прости правила. А те са следните:
• Пийте ябълков сок, богат на фитоестрогени, който може да елиминира хормоналния дисбаланс (това е причината за сухота на вагината).
• Яжте спанак, зеле и броколи. Те съдържат хранителни вещества, които предпазват от сухота и подобряват кръвообращението.
• Има диня - тя съдържа цитрулин, който отпуска кръвоносните съдове, насърчава кръвообращението и притока на кръв към гениталиите.
• Пийте кокосова вода - съдържа лауринова киселина, която се бори с вредните бактерии (те могат да причинят вагинални инфекции).
• Има сладки картофи - бета-каротинът, който се намира и в морковите, се превръща в витамин А в тялото и влияе върху здравето на вагината.
• Не бъдете нервни - стресът води до намаляване на нивото на естроген при жените, което може да изсуши кожата.
• Използвайте овлажнител, защото централното отопление изсушава въздуха.
• Не забравяйте за упражнения - доказано е, че спортът подобрява кръвообращението и намалява стреса.
• Не използвайте ароматизирани сапуни и пяна за баня - те дразнят чувствителната кожа на вагината и променят нейното рН.
Въпреки това, други експертите не са съгласни, че зимният сезон някак си засяга вагината.
Гинеколожката от Сан Франциско Джен Гюнтер смята, че жените не трябва да се притесняват от „зимната вагина”.
Докторът по медицински науки пое мисията да разсее мита за странна нова диагноза и то по доста забавен начин. Тя написа пост, в която предполага, че ако зимата някак си е повлияла на състоянието на вагината, тогава никой в Канада не би правил секс от декември до март. Тя също така отбеляза, че влагата във влагалището няма нищо общо с външната среда: „Вагината е толкова „напреднала”, че почти се грижи сама за себе си. Не е нужно да я затопляте или охлаждате – тя си има оптимална температура. Вие дори не трябва да я почиствате - вагината го прави сама. Същото важи и за хидратацията - това се дължи на вътрешната екосистема на вагината, а не на външната среда.
Вагиналната сухота може да бъде резултат от ниските нива на естроген, странични ефекти от приема на определени лекарства (противозачатъчни хапчета, антихистамини, антидепресанти, диуретици - те могат да повлияят отрицателно на нивото на секрецията във влагалището) и дори да са резултат от инфекция.
Температурата на околната среда и мокрият бански костюм не влияят на вагиналната екосистема. Единственият начин временно да изсушите влагалището е да насочите сешоара към нея. И за Бога, не го правете! Вагината поддържа постоянна температура, защото тя е вътре в тялото ви. Жените нямат пойкилотермия (състояние на тялото, при което телесната температура на живо същество варира в широки граници в зависимост от температурата на външната среда)”.
Любов Виноградова, акушер-гинеколог, която е и специалист по плодовитост, както и кандидат на медицинските науки в клиниката, заявява следното: „Вагиналната сухота е състояние на лигавицата, при която тя губи обичайната си еластичност, нормална гладкост, както и способността за освобождаване на естественото смазване. Плоскоклетъчният епител на вагината се състои от четири слоя: базален, парабазален, междинен и повърхностен. Междинният слой на вагиналния епител е богат на гликоген. Largengans клетки във вагиналния епител са получени от костния мозък. Те осигуряват локален имунен отговор”.
Експертът отбеляза, че пациенките от различна възраст често идват при нея за консултация с оплаквания от вагинална сухота. Функционирането му се влияе от: състоянието на хормоналния фон, липсата на възпалителни процеси, инфекциозните заболявания, редовността на сексуалния живот (това са само част от тях).
Основната и най-честата причина е хипоестрогенизъм (дефицит на естроген в организма). Може да се дължи на настъпването на менопаузата, когато броят на естрогените намалява физиологично, лигавицата и дермата стават по-тънки и може да има чувство на сухота, а понякога и пукнатини в областта на вагината. Сухота може да наруши жените след раждането, особено по време на кърмене.
„В онези дни, когато върху тялото се поставя повишено натоварване под формата на преживявания, прекомерна тревожност, са възможни и промени във вагиналната биоценоза. Всичко това директно води до сухота в интимните зони.
Освен това, ефектите на мощни лекарства, бъбречна диализа или химиотерапия също оказват влияние върху състоянието на лигавицата. Свръхчувствителност към продукти за лична хигиена - подложки или тоалетни принадлежности. При избора им се предпочитат хипоалергенни варианти без багрила и ароматни вещества”, отбелязва още Любовта Виноградов.
Има сериозен риск и при жени, които са пушачи. Както знаете, този лош навик забавя кръвообращението. Намаляването на притока на кръв към системите и органите неизбежно води до атрофични промени. Важно е да се отбележи, че при жените, които пушат, менопаузата настъпва по-бързо, а хормонозаместителната терапия в този случай няма желания ефект и в повечето случаи е противопоказана при пушенето.
Точно както топлината не засяга вагината, така и студеното време няма да има ефект. Всъщност, вагиналната сухота е сериозен проблем и ако се борите с нея, е важно да говорите с вашия гинеколог и да не чакате, докато зимата свърши. Днес има много ефективни начини за лечението й (например използването на лазерна технология във връзка с плазмената терапия), най-важното е да се открие причината.
Още от категорията
"Гунди - легенда за любовта" е първият филм с над 500 000 продадени билета в България