Полигамията и по-специално многоженството, убиват мъжете. До този извод са стигнали учени от Саудитска Арабия. Според тях мъжете, които живеят с повече от една жена, страдат четири пъти по-често от сърдечно-съдови заболявания, отколкото моногамните. Причината за това е по-големият стрес, на който се излагат.
Многоженството е вид брачна форма, при която един мъж или жена, влизат в семеен съюз с повече от един представител на другия пол. Този вид съпружески живот е рядко срещан, но все пак съществува в отделни държави, предимно сред източните народи, някои малки религиозни общности като мормоните и някои племена в Африка. Отскоро то е разрешено и в САЩ. Противно на общоприетото схващане, че ислямът проповядва многоженство, това не е вярно. Той не го забранява, но стимулира моногамията и само един брачен партньор.
Що се отнася до полигамията, нещата не са свързани с брак. В този случай, един индивид води сексуален живот с множество партньори.
Учените от Саудитска Арабия са направили внимателен статистически анализ, от който е станало видно, че мъжете, влизащи в брак с няколко жени, са четири пъти повече застрашени от проблеми със сърцето, отколкото тези, които водят живот с една-единствена избраница.
„Може да се каже, че открихме връзка между броя на съпругите и честотата на случаите с исхемична болест на сърцето“- казва Амин Даула, кардиолог от Изследователския център Фейзула и един от авторите на изследването. Според Даула, това се дължи на факта, че мъжете-многоженци трябва да издържат по-голямо домакинство, което е трудно както финансово, така и емоционално.
В изследването на Даула са взели участие 687 мъже от Саудитска Арабия и Обединените Арабски емирства. От тях 68% са били моногамни, с по една жена, 19% са били с по по две жени, 10% – по три и в 3% от случаите с по четири и повече от четири. Средната възраст на мъжете е била 59 години. При направения анализ се е оказало, че 75% от мъжете, живели в многоженство страдат от хипертония и диабет, причинен от проблеми със сърцето. Процентно, живелите в моногамен брак, са страдали 4,6 пъти по-малко от такива болести.
„Продължителният стрес в семейния живот повишава риска от сърдечни болести“, уверен е Мишел Комаджа, бивш президент на Европейското кардиологично дружество и друг от съавторите на изследването. Многоженството вменява на мъжа повече задължения. Коранът например, задължава всеки многоженец да се грижи еднакво добре за всичките си жени. Това включва всичко – от купуване на дрехи до изпълняване на т. нар. съпружески задължения. „Това си е стрес, ако към всичко това се прибавят и децата и грижите за тях, тогава уравнението добива други характеристики, опасни за всеки мъж“ — разказва Амин Даула.
И така, какъв лек препоръчват лекарите – нищо повече от онова, което природата, а и съветите на мъдреците вече са ни предложили – спокойствие.
Що се отнася до жените с повече от един съпруг, там нещата все още не са проучени. Този модел на живот е по-рядък. Той се среща предимно при племената в Латинска Америка.
Полигамията е за мъжете, но не и за жените
Въпреки, че полигамията и многоженството са опасни за мъжете, чисто еволюционно, те са тяхна територия. Така например въпросът с полигамията, здравето и демографията е изследван и от британски учени. По отношение на това доколко западното общество приема полигамията, няма изненада – болшинството млади жители на Острова са позитивно настроени към нея.
Настроенията се променят с годините – болшинството представители на по-възрастното поколение са отговорили, че предпочитат един партньор. Интересното в случая е, че процентно мъжете, които предпочитат връзка с повече от един партньор преобладават над жените. Това кара експертите да заключат, че в еволюционно отношение полигамията е изгодна на мъжете, но не и на жените. Разковничето към разбирането на това е във факта, че един полигамен мъж има възможност да остави много повече потомство и да предаде гените си на повече жени, отколкото моногамния, което в крайна сметка е смисълът на еволюцията. При жените обаче не е така – при тях полигамията не им дава шанс за повече деца. Погледнато често практически, в разстояние на 9 месеца и полигамната, и моногамната, могат да родят само едно дете.
Но в крайна сметка и тук природата си знае работата – статистиката недвусмислено показва, че жените, живеещи в полигамия, имат винаги по-малко деца, отколкото тези, които са във връзка само с един партньор.
Така наистина излиза, че полигамията е за мъжете, а моногамията – за жените.
TrafficNews.bg
Още от категорията
"Гунди - легенда за любовта" е първият филм с над 500 000 продадени билета в България