Южният индийски щат Керала затвори някои училища, офиси и обществен транспорт в сряда в надпревара да спре разпространението на редкия и смъртоносен вирус Нипа, предава "Ройтерс".
Един възрастен и едно дете, заразени с вируса, са настанени в болница и повече от 130 души са били тествани за вируса, разпространяван чрез контакт с телесни течности на заразени прилепи, прасета или хора, каза държавен здравен служител.
"Ние се съсредоточаваме върху ранното проследяване на контактите на заразените хора и изолирането на всеки със симптоми", каза министърът на здравеопазването на щата Вийна Джордж, която заяви пред репортери, че вирусът, открит в Керала, е бангладешкият вариант, който се разпространява от човек на човек с висока смъртност но в миналото е бил по-малко заразен.
"Общественото движение е ограничено в части на щата, за да се ограничи медицинската криза", каза тя.
Двама заразени души са починали от 30 август при четвъртото огнище на вируса в щата от 2018 г. насам, принуждавайки властите да обявят ограничителни зони в най-малко седем села в област Кожикоде.
Приети са строги правила за изолация, като медицинският персонал се поставя под карантина след контакт със заразените.
Първата жертва е дребен земеделец, който отглеждал банани и ядки в областното село Марутонкара, каза правителствен служител, който проследи движението на жертвата, за да засече всички хора, с които може да е общувал, и местата, посетени преди здравето му да се влоши.
Дъщерята и зетът на жертвата, и двамата заразени, са в изолатор, докато други членове на семейството и съседи се тестват.
Втората смърт е последвала контакт в болница с първата жертва, показа първоначалното разследване, но двамата не са свързани, добави служителят, пожелал анонимност, тъй като не е упълномощен да говори с медиите.
Три федерални екипа, включително експерти от Националния институт по вирусология, пристигнаха в сряда, за да проведат още тестове и да изследват популацията на плодови прилепи от изолираните села.
Вирусът Нипа беше идентифициран за първи път през 1999 г. по време на огнище на заболяване сред свиневъди и други в близък контакт с животните в Малайзия и Сингапур.
Избухванията са спорадични и предишни инфекции в Южна Азия са настъпили, когато хората са пили сок от финикова палма, замърсен с екскременти на прилепи.
При първото огнище на Нипа в Керала 21 от 23-те заразени починаха, докато огнища през 2019 г. и 2021 г. отнеха още два живота.
Разследване на Ройтерс през май идентифицира части от Керала като сред местата, изложени на най-голям риск в световен мащаб за огнища на вируси от прилепи. Обширното обезлесяване и урбанизацията доведоха хората и дивата природа в близък контакт.
Още от категорията