Луната е бомбардирана от метеорити със 100 пъти по-голяма честота, отколкото са смятали учените досега. Това установиха американски изследователи от щата Аризона и от Корнуолския университет.

Те публикуваха резултатите от изследването си в списание Naturе.

Такива метеоритни дъждове представляват заплаха за евентуални космически селища. Астрономите проучиха снимки от лунната повърхност, получени с помощна на автоматичната междупланетна станция Lunar Reconnaissance Orbiter. От 2009 година камерата на апарата е направила около 1 милион изображения с високо разрешение.

Върху 14 000 фотографии бяха заснети едни и същи участъци, което позволи да се направи сравнителен анализ, отбелязва още БГНЕС.

Учените откриха 222 наскоро сформирани кратери, чийто диаметър варира до няколко десетки метра. А това доказва, че на Луната постоянно падат метеорити. Астрономите открили също 47 000 промени в релефа на лунната повърхност, възникнали от парчета разтопени породи. Те са получени от удара на метеоритите с повърхността.

Според изследователите метеоритните дъждове вдигат голямо количество лунна прах, която бавно се отлага обратно.

Това означава, че следи от астронавти на САЩ, кацнали на планетата, ще изчезнат много по-бързо, отколкото се предполагаше досега.

TrafficNews.bg