Членството в Шенген, оказа се, може да има и негативна страна. Румънски работодатели очакват недостиг на кадри още в първото тримесечие на годината. Смята се, че дори без да имат разрешителни за работа, голяма част от вече наетите работници от трети страни, предимно от Азия, ще предпочетат да заминат към западни държави.

Повече от 20 години Драгош е в хотелиерския и ресторантьорски бранш. Казва, че все по-трудно намира работна ръка от Румъния и вече няколко години наема служители от Азия - предимно Непал, Шри Ланка, Индия, Бангладеш и Турция.

Драгош Панат, ресторантьор: "Чужденците се оказаха много по-благонадеждни на трудовия пазар. Това са хора, които идват в страната ни с една единствена цел - да работят. При това повечето от тях идват без семействата си".

С влизането в ЕС румънците отиват да работят на Запад и на тяхно място идват азиатци. Сега, обаче, е все по-вероятно и те да предпочетат да работят другаде за повече пари, дори това да означава, че ще го правят нелегално.

Лилиу Стоклоса, председател на Камарата за търговия и индустрия: "Очакваме в първите три месеца на годината да имаме значителен недостиг на работна ръка, особено що се отнася до чужденците. Не е изненада, защото това са хора, които винаги са искали да работят някъде на Запад, където ще изкарват по-високи доходи, отколкото в Румъния. Сега вече имат възможност да го направят".

Според работодатели, единственият сигурен начин за задържане на чуждестранните работници, е предлагането на конкурентни на западните заплати, което на този етап не изглежда възможно. Бюрократични спънки пък допълнително затрудняват процеса по набиране на служители.

Ромулус Баде, вицепрезидент на Асоциацията на работодателите: "Издаването на разрешително за работа отнема 2-3 месеца. Това отказва мнозина изобщо да кандидатстват за работна виза".

След турбулентна в политическо отношение година, румънските власти все още не са изготвили редица закони, в това число и регламент за броя чуждестранни работници, които ще бъдат допуснати да пристигнат в страната. Очакванията са въпреки това около 100 хиляди чужденци да бъдат наети през тази година. Броят им, обаче, според работодатели, е 3-4 пъти по-малък от реално необходимия на румънската икономика, пише БНТ.