Роботите еволюират с невероятни темпове през последните години и е само въпрос навреме да се използват масово в различни индустрии. Навлизането им разнообразни производствени линии може не само да намали разходите, но и да предотврати евентуални инциденти, които да спестят човешки животи.
Учени от Oxford University сега извършиха първата успешна очна операция, при която асистира робот, предаде digital.bg, позовавайки се на Engadget. За в бъдеще това може да проправи път към навлизането на още повече подобни машини в медицината. Хирургичната намеса в конкретния случай изисква впечатляваща прецизност. Лекарите е трябвало да извадят мембрана от вътрешната стена на окото на пациента, чиито размери са една хилядна от милиметъра. За да го направят те използват високотехнологично устройство, което се казва Robotic Retinal Dissection Device (R2D2). Името е вдъхновено от популярния персонаж от фантастичната сага Star Wars.
Mиниатюрният робот разполага със седем независими мотора, които му позволяват да се движи във вътрешността на околот. Всеки един от тях се управлява от разстояние с компютърна система, разработена от учените. Основното предимство на R2D2 е, че за разлика дори от най-прецизните хиругри той е много по-стабилен и свежда до минимум възможността от треперене и респективно грешка по време на операцията. Учените вярват, че модерни роботи, лазерни скенери и мощни микроскопи са бъдещето на подобни хирургически интервенции.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Цените на петрола спадат