Словесна война между Илон Мъск и президента Доналд Тръмп прерасна в пълномащабен публичен конфликт в четвъртък, след като Мъск обвини държавния глава в „неблагодарност“ и дори намекна, че името му фигурира в неразкрити документи, свързани с покойния сексуален престъпник Джефри Епстийн.

Напрежението между двамата прогресивно нараства.

Всичко започна, когато Тръмп изрази разочарование от критиките на Мъск към новия мегазаконопроект на Белия дом.

Законопроектът, наричан от Тръмп „големият, красив“ план за финансиране на вътрешната му програма, бе остро атакуван от Мъск заради високата си цена и ефекта върху националния дълг.

„Без мен Тръмп щеше да загуби изборите, демократите щяха да контролират Камарата, а републиканците щяха да имат само 51-49 места в Сената“, написа Мъск в социалната платформа си „X“.

„Такава неблагодарност“, добави той.

По данни от изборния цикъл за 2024 г., Мъск е похарчил над 270 милиона долара в подкрепа на Тръмп и други републикански кандидати.

В поредица от постове, които ставаха все по-лични, Мъск отправи и най-гръмкото си обвинение:

„Време е да пуснем истинската бомба: @realDonaldTrump е в документите на Епстийн. Това е истинската причина те все още да не са публични. Приятен ден, DJT!“, написа милиардерът, без да предостави доказателства“.

В по-ранна своя публикация добави: „Запомнете този пост. Истината ще излезе.“

Тръмп, който говори по-рано от Овалния кабинет, заяви:

„С Илон имахме чудесни отношения. Не знам дали ще продължат.“

По-рано президентът е отричал да е бил на прочутия остров на Епстийн или в самолетите му, макар че името му е било свързвано с адресни книги и летателни списъци, за което има множество медийни публикации.

Епстийн почина в затвора през 2019 г., като официалната версия е самоубийство. Все още не са публикувани всички документи, свързани с делото, които се намират в Министерството на правосъдието.

Конфликтът между двамата влиятелни мъже прерасна и в обсъждане на възможна смяна в ръководството: Мъск одобри призив в социалните мрежи за импийчмънт на Тръмп и замяната му с вицепрезидента Джей Ди Ванс, като написа лаконично: „Да“.

Тръмп: Много съм разочарован от Мъск, не знам дали приятелството ни ще оцелее