Президентът на Украйна Володимир Зеленски наложи санкции на 37 руски организации и 108 физически лица, включително на бивш министър-председател и бивш министър на образованието. Той заяви също така, че целта му е да се бори с военновременните отвличания на украински деца и с други форми на "руски терор", предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
"Ние увеличаваме натиска на нашата държава върху тях и всеки от тях трябва да носи отговорност за това, което е направил", заяви Зеленски в нощното си видеообръщение, след като неговата канцелария издаде съответните укази със санкции, подписани от него.
Зеленски не свърза конкретни лица или групи с конкретни провинения. Указите въвеждат редица 10-годишни санкции за отделни лица и 5-годишни санкции срещу групи с нестопанска цел, включително една, наречена на английски език "Руска детска фондация".
Зеленски заяви, че списъкът включва "тези, които са замесени в отвличането и депортирането на украински деца от окупираната територия". Санкциите засягат и лица, които "по различни начини подпомагат руския терор срещу Украйна".
Някои от новосанкционираните лица, сред които много с руско гражданство, преди това са получавали индивидуални или сходни наказания. Сред тях е Дмитро Табачник, бивш министър, който бе лишен от украинско гражданство, и бившият министър-председател Микола Азаров.
На Азаров в миналото бяха замразени активи и конфискувано имущество наред с други наказания. Тогава той бе санкциониран заедно с бившия украински президент Виктор Янукович. Двамата избягаха от Украйна в Русия през 2014 г. след репресиите срещу проевропейските демонстранти, при които загинаха над 100 демонстранти в Киев.
Сред другите санкционирани сега лица са Сергей Аксьонов, назначен от Русия за ръководител на Крим, и Леонид Пасечник, когото Путин назначи за ръководител на Луганска облак, която Русия обяви, че анексира през 2022 г, посочва Ройтерс.
Сред санкционираните руски групи има такива чиито имена или уебсайтовете показват, че работят с деца. Една от санкционираните групи е наречена "Квартал Луи", което съвпада с името на организация с уебсайт, на който се посочва, че неин основател е руският омбудсман за правата на детето Мария Лвова-Белова, която беше санкционирана от Киев през октомври 2022 г.
Международният наказателен съд в Хага издаде заповед за арест на Лвова-Белова, заедно с президента Владимир Путин, обвинявайки ги във военно престъпление депортиране на деца от Украйна.
В списъка със санкции, обявени от Зеленски, влиза и изпълнителният директор на "Квартал Луи" София Лвова-Белова.
Мария Лвова-Белова казва, че украинските деца са били отведени, за да бъдат предпазени от насилие и отрича да е извършила военно престъпление. Киев твърди, че около 20 000 деца са били изведени в Русия без съгласието на семейството им или настойниците им, което според него представлява военно престъпление, отговарящо на дефиницията за геноцид, дадена в договора на ООН. Университетът в Йейл публикува в четвъртък проучване, според което над 2400 деца на възраст между 6 и 17 години също така са били отведени в 13 центъра в съюзника на Русия - Беларус. Докладът, изготвен въз основа на изводи на Държавния департамент на САЩ, казва, че транспортирането на децата през руската територия до западната й съседка е било "в крайна сметка координирано" между Путин и лидера на Беларус Александър Лукашенко.
Още от категорията
Цените на петрола спадат в азиатската търговия, неочакван ръст на запасите от бензин в САЩ