Южнокорейските разследващи органи са поискали издаване на заповед за арест на отстранения президент Юн Сук Йол във връзка с краткотрайното обявяване на военно положение по-рано този месец, съобщи официален представител в понеделник. Това е първият случай в историята на Южна Корея, когато действащ президент е изправен пред такова искане, предава "Ройтерс".
Разследването, водено от полицията и Службата за разследване на корупция на високопоставени лица, разглежда дали декларацията на Юн от 3 декември за обявяване на военно положение представлява опит за метеж. Юн не се е явявал на призовките за разпит и оспорва легитимността на разследването.
На 3 декември президентът Юн обяви военно положение, като маскирани войници с оръжие, бронежилетки и уреди за нощно виждане, влязоха в парламента. Това доведе до сблъсъци с парламентарни служители, които се противопоставиха с пожарогасители. Мярката продължи само няколко часа, преди да бъде отменена след гласуване на парламента.
Този ход предизвика шок в Южна Корея, която се управлява демократично от 80-те години на ХХ век, както и международна тревога сред съюзници като САЩ. Вследствие на това Юн беше отстранен от президентските си правомощия чрез импийчмънт, а Конституционният съд трябва да реши дали да го възстанови или окончателно да го отстрани от длъжност.
Юн Каб-кьон, адвокат на отстранения президент, нарече искането за арест "несправедливо" и заяви, че обявяването на военно положение е в рамките на президентските правомощия. Той подчерта, че Службата за разследване на корупция няма компетенции за подобни действия.
Съдът в Сеул ще реши дали да издаде заповед за арест, като повдигнатите обвинения за метеж не предоставят президентски имунитет. Първото подготвително заседание на Конституционния съд се проведе в петък, където беше отхвърлено искането на адвокатите на Юн за отлагане на процеса. Следващото заседание е насрочено за 3 януари.
Още от категорията