Великобритания затяга контрола над европейските граждани, получили право да живеят и да се трудят безвизово на Острова след Брекзит. Британските гранични служители са инструктирани да отнемат статутите на уседналост на онези от тях, които нарушават правилата за престой и да не ги допускат в страната.
Според миграционни консултанти вероятно много сънародници ще бъдат засегнати от новите разпоредби за граничен контрол, тъй като над 200 хиляди българи са получили временен статут, при който се изисква да не отсъстваш повече от 180 дни годишно от Великобритания. Доста българи по време на пандемията избраха да се върнат в България за по-дълго време и сега им се налага да доказват, че са имали наистина уважителна причина да го направят, за да не изгубят разрешителните си за престой.
438 620 са подадените молби от български граждани за статут на уседналост в Обединеното кралство, след като страната напусна Европейския съюз. Над 79 хил. от тях вече са получили отказ, а близо 12 хиляди разрешителни са обявени за невалидни.
"По принцип правилата са, за да не загубиш временния си статут и да можеш да получиш постоянен, не трябва да отсъстваш повече от 180 дни на година. И ако има някой, който е бил извън Великобритания за по-дълъг срок, когато той се връща обратно в кралството, служителите на границата, когато направят проверки и разберат за това отсъствие, могат да решат да му отнемат временния статут", поясни Атанас Чиков, миграционен консултант. Той смята, че българи може да пострадат и заради представяне на фалшиви документи, тъй като някои счетоводители предлагат подобни услуги, пише Нова тв.
Сериозен риск има и за хора, пропуснали да отговорят на имейли от британското вътрешно министерство, с които им се дава срок да предоставят допълнителни доказателства за престой във Великобритания.
Още от категорията
Най-малко 10 загинали при израелски удар, поразил училище в бежанския лагер "Шати" в Газа