От нападението на радикалното палестинско движение „Хамас“ срещу Израел на 7 октомври светът и Близкият изток живеят с конфликта в ивицата Газа, който прикова вниманието в не по-малка степен от войната на Русия срещу Украйна. Но успоредно с боевете в Газа се водят и неспирни сражения между Израел и ливанското шиитско движение "Хизбула", които в последните седмици показват ясни признаци на ожесточаване и които според анализатори вече трудно могат да бъдат пренебрегвани.
Водещият се вече повече от осем месеца конфликт между Израел и "Хизбула" навлезе в опасни води, след като в последно време и двете страни дадоха сигнал, че са готови да изострят противопоставянето помежду си, отбелязва Ройтерс.
Това накара във вторник Държавният департамент на САЩ да се намеси и да предупреди двете страни, че не иска да се стига до пълномащабна война между тях, добавяйки, че работи за намиране на дипломатическо решение на конфликта. Независимо от това Вашингтон подчерта, че
Израел има право да се защитава от проиранската групировка "Хизбула".
Същевременно в Израел расте вътрешнополитическият натиск за предприемане на по-твърди действия срещу ливанското шиитско движение.
За какво воюват Израел и Хизбула
"Хизбула" започна да си разменя удари с Израел на 8 октомври, още на следващия ден след като палестинската групировка „Хамас“ извърши нападението срещу Южен Израел, предизвикало войната в Газа.
Движението "Хизбула", което е съюзник на "Хамас" обяви, че атаките му срещу Израел се извършват "в знак на солидарност с палестинския народ, който е бомбардиран от израелските сили в Газа".
Бойните действия по северната граница на Израел са част от разрастването на конфликта в Газа, в който вече участват проирански групировки като "Хизбула" от целия регион на Близкия изток. Ливанското шиитско движение е смятано за най-силната във военно отношение организации, формиращи мрежата от подкрепяни от Техеран въоръжени групировки в региона, известна като „Ос на съпротивата“.
Но макар и свързан с конфликта в Газа, този между "Хизбула" и Израел има своя динамика.
Те са водили редица войни помежду си назад в историята, като последната беше през 2006 г.
Израел отдавна разглежда "Хизбула" като най-голямата заплаха по границите си и изпитва опасения от нарастващия арсенал на групировката, а също и от все по-трайното ѝ установяване в съседна Сирия, където тя се включи на страната на правителствените сили на президента Башар Асад в гражданската война срещу бунтовниците.
Идеологията на "Хизбула" до голяма степен е формирана на основата на противопоставянето с Израел. Движението е създадено през 1982 г. от иранския Корпус на гвардейците на ислямската революция, за да противодейства на предприетата същата година израелска военна интервенция в Ливанската гражданска война. В резултат "Хизбула" започва партизанска война срещу Израел, която се води без прекъсване до 2000 г., когато израелските сили окончателно се изтеглят от Ливан.
За ливанското шиитско движение Израел е незаконно съществуваща държава, създадена върху окупирани палестински земи, която трябва да изчезне.
Какви са последиците от конфликта дотук
Конфликтът вече взе жертви и от двете страни.
Десетки хиляди хора, живеещи от двете страни на израелско-ливанската граница, бяха принудени да напуснат домовете си. Израел подложи на масирани бомбардировки зоните в Южен Ливан, където действа "Хизбула", особено долината Бекаа, разположена по границата със Сирия.
Но Израел нанесе удари и по други места в Ливан, като най-сериозният от тях беше може би този от 2 януари, когато беше ликвидиран висш командир от „Хамас“, пребиваващ на ливанска територия.
Засега по данни на Ройтерс при израелски удари в Ливан са убити около 300 бойци на "Хизбула", което е повече от общия брой на загубите на шиитското движение за цялата война през 2006 г. Живота си в конфликта са загубили и около 80 мирни граждани.
От друга страна, по израелски данни при нападения, извършвани от територията на Ливан срещу Израел, са загинали 18 войници на Израелските сили за отбрана (ЦАХАЛ) и десет израелски мирни жители.
В Израел вътрешното разселване на такъв голям брой цивилни представлява въпрос, който се превръща в политически проблем. Властите се надяват те да могат да се завърнат по домовете си поне за началото на новата учебна година, която в Израел започва на 1 септември.
Докъде може да стигне ескалацията и предотвратима ли е тя
Засега бойните действия между Израел и "Хизбула", водени в контекста на конфликта в Газа, все още са смятани за сравнително контролируема конфронтация, но това бързо може да се промени.
В сряда израелският министър-председател Бенямин Нетаняху обяви, че Израел е готов да предприеме енергични действия на север. Още през декември той беше предупредил, че Бейрут „ще се превърне в Газа“, ако "Хизбула" избере да тръгне към пълномащабна война.
Във вторник шейх Наим Касем, заместник-ръководител на "Хизбула", заяви, че групировката не се стреми към изостряне на конфликта, но добави, че ако бъде принудено, ливанското шиитско движение е готово за война.
В интервю пред „Ал Джазира“ той посочи, че "Хизбула" засега е използвала само малка част от военните си способности. Затова по думите му всяка стъпка на Израел към изостряне на конфликта ще бъде посрещната с „опустошения, разрушения и прогонване на население от домовете му“.
Хайко Вимен, експерт Ирак, Сирия и Ливан в брюкселския мозъчен тръст „Международна кризисна група“, отбеляза пред Си Ен Ен, че конфликтът между Израел и "Хизбула" бавно и неотклонно ескалира от 8 октомври. „Противопоставянето наистина не се изостря с бързи темпове, но тенденцията е видима и тя е единствено и само на покачване на напрежението“, посочи той.
Двете страни се приближават към война, което се вижда от нарастването на броя и мащаба на бойните стълкновения, заяви Вимен. „Ескалацията е очевидна“, посочи той, особено с оглед на броя на жертвите и въоръжението, което "Хизбула" започва да включва в бойните действия.
Пример за последното е съобщението от сряда на ливанското шиитско движение, че е атакувало с управляема ракета позиции на прословутата израелска система за противовъздушна отбрана „Железен купол“. „Засега не мога да потвърдя, че е имало такова нападение. Изобщо не бих могъл да потвърдя, че такова нещо наистина се е случило“, каза на брифинг израелският военен говорител подполк. Петер Лернер, помолен да коментира твърденията на "Хизбула" за нападение срещу „Железния купол“.
Амал Саад, лектор в Кардиския университет и експерт по "Хизбула", заяви, че ожесточаването на нападенията на ливанското шиитско движение „е очевиден признак за преминаване от негова страна от досегашните спорадични стълкновения към по-сериозни действия“.
„Досега поведението на "Хизбула" беше до голяма степен реактивно и се характеризираше просто с отговаряне на израелските атаки с цел запазване на имиджа“, написа Саад в „Екс“.
Но „конфликтът вече стана прекалено видим и трудно може да бъде игнориран“, допълва Вимен от „Международната кризисна група“. По думите му допълнителен проблем се явява обстоятелството, че израелските власти се чувстват длъжни да отговорят на "Хизбула", тъй като правителството на премиера Нетаняху е поставено под все по-голям натиск за по-твърди мерки срещу шиитското движение от крайнодесните министри в кабинета.
Сред управляващите кръгове в Израел, а и в самата израелска армия все повече се чуват настоявания да се предприемат действия на север, каза пред Си Ен Ен Рони Шакед, изследовател от Института „Труман“ към Еврейския университет в Йерусалим. „Сегашната ситуация е нетърпима за всички“, смята той.
В международен план Вашингтон и Париж (Франция е бивша колониална владетелка на Ливан – бел. ред.) работят за успокояване на напрежението.
„Чухме от израелското ръководство да казва, че предпочита дипломатическо решение. Това е и предпочитаното решение от нас, затова работим за постигането му“, каза на брифинг във вторник говорителят на Държавния департамент на САЩ Матю Милър. Вашингтон е обявил "Хизбула" за терористична организация, отбелязва Ройтерс.
Още от категорията
Шестима загинаха при взрив в чешки ресторант