Над 40 са частните военни организации само на територията на Русия според зам.-министъра на отбраната Николай Панков. Границата между тях, редовната армия и т.нар. доброволци се размива все повече.
Да инвестираш в подобен бизнес, се оказва изключително доходоносно. На практика богатите и влиятелни руски инвеститори така извършват скрита мобилизация на населението.
Наемниците не са урегулирани законово. Най-често те са бивши затворници, при това изключително безскрупулни и жестоки. Изпращат ги да свършат мръсната работа на редовната армия в ситуации, в които имиджово не е добре тя да се намесва.
На униформите на наемниците от “Вагнер” е записано кратко и ясно: “Смъртта е нашият бизнес и той върви добре”
Дълги години Кремъл отричаше връзка с бойците на Пригожин. Още през 2014 г. обаче, когато Москва посегна на Крим, и Украйна, и светът се чудеха кои са тези бойци в зелени униформи, които се бият редом с руските войници, но нямат върху себе си национален отличителен знак.
Те превзеха Крим, а малко по-късно се сражаваха на страната на руските сепаратисти в Донбас. Днес няма съмнение, че това са мъжете на Евгений Пригожин и тяхната цел, независимо къде по света са разположени, е да налагат интересите на Москва.
По данни на западни разузнавания 50 000 души, от които до 40 000 вербувани затворници са се били чрез “Вагнер” във войната в Украйна. Спечелиха едни от най-кървавите и ожесточени битки, включително тази за Бахмут.
Според други източници около 25 хил. от бойците на Пригожин са разположени в Африка - например в Централноафриканската република, където охраняват диамантените мини и се смята, че пазят и златните находища в Судан. В Мали пък “Вагнер” запълни позициите на изтеглилата се френска армия. Задачите им там са идентични с тези в Украйна: дестабилизиране на обществото и отслабване на демокрацията
Името си “Вагнер” дължи на основателя ѝ Дмитрий Уткин, бивш представител на руските елитни части и известен неонацист. Той кръщава групировката на любимия си композитор Вилхелм Рихард Вагнер поради страстта си към Третия райх (б.р. - Вагнер е любимият композитор и на Хитлер). През 2016 г. Владимир Путин го награждава с медал за заслугите му в Украйна, въпреки че прякото участие на групировката не е признато.
През февруари тази година се заговори за частна наемническа армия и на енергийния гигант “Газпром”. Това потвърди и Пригожин, косвено стана ясно и от клип на заловен руски наемник. Говори се, че военният министър Шойгу също има на разположение контролирани лично от него наемници.
Частните военни организации далеч не са присъщи само за Русия. Такава е американската Academi, известна преди като Blackwater. “Охранителната” фирма промени името си няколко пъти след скандали, сред тях смъртта на 17 иракски граждани. Има съоръжение за обучение, разположено на почти 30 хил. дка земя в Северна Каролина - едно от най-големите в света. Армията има 20 000 бойци.
Британската охранителна компания G4S пък е вторият най-голям частен работодател в света след “Уолмарт”. За нея работят 625 хил. души, разположени в 125 държави. Бяха замесени и в добиването на средства от афганистански наркобарони.