Аспиринът не е най-добрата превенция на коронарна болест на сърцето и сърдечно-съдови заболявания. До този извод стигнаха италиански учени, след като направиха глобално клинично проучване, включващо 24 000 пациенти. Лекарите предлагат да се замени известната ацетилсалицилова киселина с инхибитора клопидогрел, който показва по-добри резултати.
Американски учени също разсеяха мита за ползите от аспирина. Според изследователите лекарството повишава риска от анемия при възрастните хора.
Аспирин: неоправдана популярност
Ацетилсалициловата киселина често се свързва с достъпен и „безопасен“ начин за разреждане на кръвта и предотвратяване на сърдечно-съдови заболявания и инсулт. Аспиринът намалява съсирването на кръвта и риска от образуване на съсиреци. Въпреки популярността на лекарството, последните изследвания на учени говорят сами за себе си: аспиринът има твърде много странични ефекти.
Д-р Феличе Граняно от Университета на Кампания Луиджи Ванвители ръководи мащабно проучване за ефектите на аспирин и клопидогрел върху пациенти с коронарна болест на сърцето.
Лекарят смята, че популярността на аспирина за профилактика на сърдечно-съдови заболявания е неоправдана. Той отбелязва: най-новите изследвания на ацетилсалициловата киселина са проведени едва през 70-те и 80-те години на миналия век.
„Като цяло, нашите данни силно поставят под въпрос централната роля на аспирина във вторичната превенция на ИБС. Монотерапията с P2Y12 инхибитор като дългосрочна антитромбоцитна стратегия е показала по-добра ефикасност при пациенти с коронарна атеросклероза,“ казва д-р Граняно.
По-безопасна алтернатива: нови изследвания
Мащабно проучване на екип от учени, ръководен от изследователя Gragnano, показва: инхибиторите на P2Y12 (клопидогрел) са по-ефективни антиагреганти от аспирина за превенция на коронарна болест на сърцето и други сърдечно-съдови заболявания. Лекарството има по-малък ефект върху целостта на лигавицата на стомашно-чревния тракт.
Проучването включва 24 000 пациенти с коронарна болест на сърцето и прекаран миокарден инфаркт. Едната половина от тях са приемали аспирин, другата - клопидогрел или тикагрелор:
Инхибиторите на P2Y12, за разлика от аспирина, показват значително по-малко странични ефекти върху стомашно-чревния тракт. Учените отбелязват значително намаляване на риска от стомашно-чревно кървене.
Друго изследване на американски учени също разби митовете за безопасността на аспирина. Анализ на NIH на данни от клинични изпитвания установи, че ежедневната ниска доза аспирин увеличава риска от анемия при хора на възраст 65 и повече години с около 20%.
Анемията при възрастните хора е свързана с повишена умора, увреждане, депресивни симптоми и когнитивни проблеми, казват изследователите. Както показват данните, дефицитът на желязо при ежедневен прием на аспирин не е свързан само с възможно кървене.
Нашите аптеки са пълни с лекарства на базата на ацетилсалицилова киселина (цитрамон, кардиомагнил, фармадол). Учените препоръчват на пациентите, които ежедневно приемат аспирин, да сравняват страничните ефекти на лекарството с по-безопасни и ефективни алтернативи - клопидогрел или тикагрелор.
Важно! Този материал се препоръчва за обща информация и не е предназначен за диагностика или самолечение. Призоваваме ви да не предприемате самолечение - съветваме ви да се консултирате с лекар за диагностика на заболяванията и определяне на начини за тяхното лечение.
Превод: GlasNews.bg