Тийнейджър от американския щат Аризона е арестуван с обвинение за компютърни манипулации, съобщи онлайн изданието Engadget. Причината е, че младежът е създал софтуер, който е използван за хакерски атаки срещу телефона за спешни повиквания 911.
18-годишният Мийткумар Хитебаши Десай е разработил приложение, което използва JavaScript и може да се инсталира на устройства с мобилната платформа iOS на Apple. Десай публикувал приложението в интернет, но с друга идея.
Той смятал, че софтуерът може просто да активира досадни изскачащи прозорци. Оказало се обаче, че чрез него могат да се правят фалшиви обаждания до телефон 911. Общо софтуерът е бил изтеглен 1849 пъти, като засега не се дава информация колко фалшиви обаждания са направени. Полицията във Финикс съобщава само, че са били толкова много, че е имало потенциална опасност от блокирането и сриването на системата. Полицейски управления в Тексас и Калифорния също са съобщили за рязък скок на обажданията до спешния телефон.
Десай казал на полицията, че е искал да открие потенциална уязвимост в iOS, пише vesti.bg. Apple предлага парични възнаграждения на специалисти, които открият пролуки в сигурността на техните софтуерни платформи. Изискването обаче е, че кодът не трябва да се оповестява.
Десай допълнил, че искал първо да се пошегува с приятелите си, но без да иска, публикувал грешния код. Малко вероятно е съдът да бъде снизходителен към тези обяснения, отбелязват местните медии. Онлайн изданието Softpedia съобщава, че са необходими само 6000 смартфона, които да правят подобни фалшиви обаждания, за да сринат напълно системата на спешния телефон в даден щат.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Златото поскъпва на фона на слабия долар