
Погребението на главата на римокатолическата църква – папа Франциск ще се състои днес (26 април). Роденият в Аржентина Хорхе Марио Берголио бе 266-ият папа - от 13 март 2013 г. до смъртта си на 21 април 2025 г. Официалната причина за смъртта му е инсулт и последвала сърдечна недостатъчност.
Смъртта на първия аржентинец, оглавил Римокатолическата църква, постави началото на поредица от ритуали, някои от които датират отпреди повече от 2000 години и са били използвани за погребението на повече от 250 папи.Те са събрани в том от повече от 400 страници, наречен „Ordo exsequiarum Romani pontificis “, който включва литургията, музиката и молитвите, използвани за папските погребения през вековете.
Траурната служба ще започне в 10 ч. местно време (11 ч. българско), като ще се проведе на площад „Свети Петър“. Тялото на папа Франциск бе преместено в едноименната базилика още в сряда, за да могат поклонниците му да отдадат почитта си. Високопоставени личности, президенти от цял свят, премиери и крале ще присъстват на събитието. Драконовски мерки за сигурност ще бъдат взети в Рим, като над града дори няма да могат да прелитат самолети. Приблизително 4 милиона души се тълпяха по улиците на Ватикана по време на погребението на Йоан Павел II през 2005 г., заедно с 8000 служители по сигурността, включително 2000 униформени полицаи и 1400 служители в цивилни дрехи.
За церемонията ще отговаря кардинал Кевин Джоузеф Фарел, камерлинг на Светата римска църква, който сега изпълнява функциите на временен ръководител на църквата. Церемонията ще бъде водена от декана на Колегията на кардиналите Джовани Батиста Ре.
Книгата за погребението на Франциск ще се основава на документ от 20 страници, наречен „ Universi Dominici Gregis “, което на латински означава „Пастирят на цялото стадо на Господ“ и е издаден от Йоан Павел II през 1996 г. Това бяха правилата, които бяха в сила по време на изпращането на Йоан Павел II, който почина на 2 април 2005 г. и беше погребан шест дни по-късно. Тъй като Бенедикт подаде оставка и не беше папа, когато почина, церемониите на Франциск ще приличат повече на тези на Йоан Павел.
Нарушавайки скорошната традиция, Франциск поиска да бъде погребан в базиликата „Санта Мария Маджоре“ в центъра на Рим, извън стените на Ватикана, цитирайки "много силната си връзка" с древната църква. Последният папа, погребан извън Ватикана, е Лъв XIII, починал през 1903 г.
Разходите по погребението ще бъдат поети от анонимен благодетел, като сумата вече е преведена.
Подготовка на тялото
След като папата е осветен със светена вода, лицето му е покрито с бяла коприна. Малка торбичка с монети, изсечени по време на неговото управление, също е поставена в ковчега - Йоан Павел II е погребан заедно с 26 монети, по една за всяка година от неговото управление.
Юридически документ, наречен rogito, който записва живота и делата на папата, след това се прочита и подписва от всички присъстващи, преди да бъде поставен в ковчега. Второ копие отива в архивите на Ватикана.
Тялото може или не може да бъде балсамирано. Тази на Йоан Павел II не беше, но беше обработено, за да бъде запазено докато е изложено за поклонение. Тялото на папа Йоан XXIII също не е балсамирано при смъртта му през 1963 г., но е обработено с консерванти, които са толкова ефективни, че лицето му е идеално запазено, когато ковчегът е отворен и преместен на ново място за почивка през 2001 г.
Одеждите, с които е облечено тялото на папата, са червени, защото това е цветът на траура във Ватикана. На главата му е поставена бяла митра, символизираща Стария и Новия завет и въплъщаваща папската святост, достойнство и авторитет. В ръцете на покойния папа има броеница, която е символ на връзката на човека с Бога. Папата ще бъде погребан в обикновен дървен ковчег, според волята му, а не в три ковчега един в друг, както се погребваха папите в миналото. До него ще има няколко символични предмета или одежди. Те включват митрата, островърхата шапка на папата и жезъла, или пастирския жезъл, обозначаващ ролята на папата като „пастор на всички пастори“, пише БТВ.
Ковчегът най-накрая е запечатан пред публика от висши служители на Ватикана и кардинали, които всички след това пеят Псалм 42, който гласи: „Както еленът копнее за течащи потоци, така душата ми копнее за Теб, Боже мой.“
Полагане в гроба
Ковчегът с тленните останки ще бъде положен в ниша от лигурски мрамор или така наречен локул в страничния неф на базиликата, между Паулинския параклис и параклиса „Сфорца“. Гробът ще бъде в близост до „Олтара на Свети Франциск“ в базиликата. Когато се влезе в храма през централния портал, гробът ще се пада вляво.
Съгласно волята на папа Франциск на надгробния камък на гроба му ще има изписано само неговото папско име на латински – Franciscus и ще има кръст. Няма да има никаква орнаментика.
"Гробницата трябва да е в земята, проста, без особена украса и с единствения надпис: Франциск.", е поискал той.
Службата
Службата от 2 ч. 30 мин. се провежда предимно на латински. В по-голямата си част ще бъде конвенционално католическо погребение, но с добавени папски ритуали.
Швейцарската гвардия, която защитава папата и Апостолическия дворец от 1506 г., ще коленичи за освещаването на хостията, благословията на хляба и виното, които според католическата традиция след това стават тялото и кръвта на Исус Христос.
Ще бъде изнесена проповед, която ще се отнася до живота на папата - но технически това не е надгробна реч.
След службата тялото се пренася през „вратата на смъртта“ отляво на олтара в Свети Петър, докато бие 10-тонна погребална камбана. Песнопенията на конгрегацията включват редове от Псалм 117 („Отворете ми портата на справедливостта“) и Псалм 41 („В прекрасната компания на светиите ще отида в Божия дом“).
Обикновено папско „семейство“ от висши кардинали и служители води процесия до криптата, в която се съхраняват останките на 148 папи от общо повече от 260.
След като погребението приключи, ще бъде дадено началото на период, известен като „Novendiali“ – девет дни, в които ще се отслужват заупокойни литургии за папа Франциск.
Гробът на папа Франциск ще може да се посещава още от 27 април сутринта.
Какво следва?
Новият папа ще бъде избран, след като тайният съвет на кардиналите се събере в Сикстинската капела, за да гласува. Могат да участват до 120 кардинали, но всеки трябва да е на възраст под 80 години в деня на откриването на конклава. Конклавът ще се събере 15-20 дни след смъртта на папата.
Първото гласуване се провежда в първия ден, когато избирателите са в Сикстинската капела, и гласуването продължава с четири бюлетини всеки ден, докато на петия ден кардиналите спират за ден на молитва.
На следващия ден гласуването продължава - толкова дълго, колкото е необходимо, докато има мнозинство от две трети.
Кардиналите имат право да си тръгват в края на всеки ден и ще отсядат в Casa Santa Marta, къща за гости на стойност 20 милиона долара, разположена на територията на Апостолския дворец, която прилича повече на луксозен хотел. Всички служители са длъжни да положат клетва за пазене на тайна.
Две печки са поставени близо до входа на параклиса - една за изпускане на черен дим, което означава, че все още не е имало успешни избори, и една за изпускане на бял дим, което означава, че е избран нов папа.
Акценти

Журналист на TrafficNews с номинация за Награда „Пловдив"



Откраднаха кола с украински номера в Остромила ВИДЕО


Светла събота е, раздават се яйца в памет на близки починали


В Раковски излъчват на живо погребението на папа Франциск
