
Стотици хора се включиха в протести в Киев снощи, след като президентът Володимир Зеленски подписа нов закон, приет от украинския парламент, който заплашва да ограничи независимостта на антикорупционните разследващи органи, предаде ДПА. Протести се проведоха и в градовете Лвов, Одеса и Днепър.
"На практика две институции - Националното антикорупционно бюро (НАБУ) и Специализираната антикорупционна прокуратура (САП) - стават подчинени", заяви ръководителят на НАБУ Семен Кривонос, цитиран от местните медии.
Кривонос помоли Зеленски да не подписва закона, който според него застрашава пътя на Украйна към членство в Европейския съюз. Въпреки това президентът го подписа вечерта.
Няколкостотин души, предимно младежи, се събраха на протест пред президентската канцелария в Киев. Със скандирания "Срам, срам", те призоваха за президентско вето върху закона.
Критиците на Зеленски отдавна го обвиняват във все по-авторитарни наклонности, припомня ДПА.
Говорител на Европейската комисия заяви в Брюксел, че ЕС е обезпокоен от тази стъпка. Той заяви, че НАБУ и САП са "от решаващо значение за програмата за реформи на Украйна" и че те "трябва да работят независимо, за да се борят с корупцията".
Комисарят по разширяването на ЕС Марта Кос подчерта, че върховенството на закона е в основата на преговорите за присъединяване към ЕС.
Законът беше одобрен с мнозинство от 263 депутати. Според критиците той позволява на украинската Главна прокуратура да прекратява разследвания срещу високопоставени държавни служители. Освен това Главната прокуратура има право да поеме разследванията от НАБУ и да ги предаде на други органи.
В понеделник тайната служба ССУ, която е на пряко подчинение на Зеленски, предприе действия срещу служители на НАБУ по обвинения в сътрудничество с Русия.
Системата от антикорупционни органи беше създадена в Украйна след свалянето на проруския президент Виктор Янукович в резултат на прозападните протести през 2014 г. Въпреки това според неправителствената организация "Транспаренси интернешънъл" Украйна остава една от най-корумпираните държави в Европа.
Украинският клон на организацията разкритикува решението на парламента, заявявайки, че то подкопава една от най-значимите реформи след революцията през 2014 г. и накърнява доверието на международните партньори, отбелязва Асошиейтед прес.
Протестите остават традиционна форма на обществен натиск в Украйна, където предишните две революции бяха победоносни за обществото, пише БТА.
"Корупцията е проблем във всяка страна и с нея винаги трябва да се води борба", заяви Игор Лаченков, блогър и активист, който призова хората да се присъединят към протеста чрез платформите си в социалните мрежи, които достигат до над 1,5 млн. последователи.
"Украйна разполага с много по-малко ресурси от Русия в тази война", каза той. "Ако злоупотребяваме с тях или още по-лошо, позволим да попаднат в джобовете на крадци, шансовете ни за победа намаляват. Всички наши ресурси трябва да отидат за борбата".
Критиците често обвиняват антикорупционните органи, че са западно средство за влияние върху украинската политика, припомня ДПА.