Два екипа на високо равнище, сформирани от САЩ и Русия, ще проправят пътя към мира в Украйна. Това е резултатът от 5-часовите разговори във вторник между висши американски и руски служители в Рияд. От 3 години това бяха най-обширните преговори между двете страни. Москва и Вашингтон са се споразумели да продължат да планират края на войната на фона на опасенията в Киев и в цяла Европа, че Доналд Тръмп може да настоява за споразумение в полза на Владимир Путин. 

Историческата среща представлява драматичен обрат във външната политика на Вашингтон, иницииран от президента Тръмп, който постави страните от Европейския съюз в международна изолация, а Украйна без право на отговор по отношение на собствения си суверенитет и териториална цялост. Нито Брюксел, нито Киев получиха място на масата.

Вашингтон беше представляван от държавния секретар Марко Рубио, съветника по националната сигурност Майк Уолц и пратеника за Близкия изток Стив Уиткоф. От своя страна Русия изпрати в Рияд външния министър Сергей Лавров и главния външнополитически съветник на Путин Юрий Ушаков.

“Няма да водим предварителни преговори за прекратяване на този конфликт. Това са неща, които се случват чрез трудна и тежка дипломация в затворени помещения за определен период от време. За да се сложи край на един конфликт, всички участници в него трябва да са съгласни с това, нужно е то да е приемливо за тях”, каза Рубио.

Той обясни, че целта на срещата е била да се предприемат последващи действия във връзка с телефонния разговор на президента Доналд Тръмп с Владимир Путин от миналата седмица и да се установят нови линии на комуникация.

Попитан за санкциите срещу Русия, Рубио коментира, че мерките се дължат на войната в Украйна, и добави, че отстъпки трябва да направят всички страни, за да се сложи край на конфликта. По повод отсъствието на представители на ЕС на срещата в Рияд държавният секретар каза, че никой не е изолиран.

Три ключови споразумения открои след преговорите руският външен министър Лавров.

Първото предвижда назначаването на посланици в двете държави във възможно най-кратък срок, както и премахването на пречките пред дипломатическите мисии, включително ограниченията за банкови преводи към посолствата.

Второто споразумение е свързано със започването на процеса по уреждане на украинския въпрос. Според Лавров САЩ трябва първи да назначат свой представител във високопоставените екипи за мир, след което Русия ще направи същото. Третият ключов момент е създаването на условия за възобновяване и разширяване на двустранното сътрудничество в различни сфери.

Относно възможните мироопазващи сили в Украйна - независимо дали от НАТО, или под флага на ЕС, Лавров заяви: “Всяка поява на чужди въоръжени сили близо до нашите граници е напълно неприемлива”.

Докато съдбата на страната му се решаваше в Рияд, президентът Володимир Зеленски заяви от Турция, че Украйна няма да се поддаде на ултиматумите на Русия.

А от Кремъл казаха, че Владимир Путин е готов да разговаря с украинския лидер, ако е необходимо, и че нямат нищо против Киев да стане част от ЕС. Това обаче можело да се случи само когато въпросът за легитимността на украинските власти бъде решен. Мандатът на Зеленски изтече през май миналата година, но в условията на война е невъзможно да се проведат избори за нов президент.

“Преди три години Путин ни даде ултиматум малко след като започна инвазията си, в който поиска от нас да намалим броя на войските си и да позволим на Москва да установи проруско управление в Украйна. Тогава ние отказахме да се подчиним. Ако в най-трудния за нас момент не го направихме, защо някои смятат, че Украйна ще го направи сега?”, попита Зеленски от Анкара. И добави, че тези, които са в състояние да предоставят гаранции за сигурността на Украйна, трябва да бъдат включени в бъдещите преговори за мир.