Швеция и Финландия, които са в непосредствена близост до Русия и наскоро се присъединиха към НАТО, изпратиха на своите граждани практически съвети как да се подготвят в случай на въоръжен конфликт.

Om krisen eller kriget kommer или „В случай на криза или война” е озаглавена брошурата, изпратена на шведите в понеделник, 18 ноември 2024 г. На нея е изобразена жена във военна униформа на жълт фон, с оръжие в ръка, на фона на военен кораб и изтребител. Целта на брошурата е да даде практически съвети на обществеността в случай на въоръжен конфликт. От своя страна Финландия пусна уебсайт, който също предоставя съвети за готовност при кризи, предаде Нова телевизия.

„Военната заплаха срещу Швеция се е увеличила и ние трябва да се подготвим за най-лошото - въоръжено нападение”, се казва в брошурата, създадена от шведската Агенция за гражданска отбрана. Като същевременно се добавя, че има и „други средства, различни от военната сила, за да се повлияе и навреди на страната, като кибератаки, кампании за влияние, тероризъм и саботаж”.

Инструкции за защита от въздушни нападения

Инструкциите в брошурата са точни и многобройни: те обясняват как да се предпазите от въздушно нападение, как да подсилите дигиталната си сигурност, като същевременно предупреждават за важността на запасите от храна и вода, както и за топлите дрехи в случай на прекъсване на електрозахранването.

„В случай на въздушно нападения трябва да отидете в убежище или на друго защитено място. Мазетата, гаражите и метростанциите също предлагат защита”, съветва шведската Агенция за гражданска отбрана, която посочва, че Швеция вече е член на НАТО. През следващите две седмици на обществеността ще бъдат раздадени 5,2 милиона листовки.

Зад този страх от потенциална атака се крие и руската заплаха, тъй като и двете страни станаха членки на НАТО тази година, след десетилетия на военна необвързаност. Това става в момент, когато се навършват 1000 дни от началото на руското нападение над Украйна. Правителствата на Швеция и Финландия искат да подготвят психически населението си за евентуална атака. Шведската брошура е разпращана общо пет пъти след Втората световна война, разбира се, с актуализирани версии.

„Ситуацията в областта на сигурността е сериозна и всички ние трябва да укрепим устойчивостта си, за да можем да се справим с кризите и в крайна сметка с войната”, заяви Микаел Фрисел, директор на шведската Агенция за гражданска защита.

„В Швеция никога не сме се страхували да говорим за кризи и войни”, заяви шведският министърът на гражданската отбрана Карл-Оскар Бохлин. Това не е обезпокоително, това е сила”.

От финландска страна се залага на уебсайт с подобни съвети - друг подход, но същото желание да се защити страната, която има 1340 км обща граница с Русия.