Shell все още търгува с руски газ повече от година, след като обеща да се оттегли от руския енергиен пазар, пише ВВС.

Компанията е участвала в почти една осма от руския износ на газ за кораби през 2022 г., според анализ на кампанията Global Witness.

Олег Устенко, съветник на украинския президент Владимир Зеленски, обвини Shell в приемане на "кървави пари".

Shell каза, че сделките са резултат от "дългосрочни договорни ангажименти" и не нарушават закони или санкции.

Съвсем наскоро, на 9 май, огромен танкер, способен да превозва повече от 160 000 кубични метра газ, компресиран в течна форма - втечнен природен газ или LNG - изтегли от пристанището Сабета, на полуостров Ямал в далечния север на Русия.

Този товар беше закупен от Shell, преди да се насочи към крайната си дестинация Хонконг.

Това е един от осемте товара LNG, които Shell е закупила от Yamal тази година, според данни от базата данни Kpler, анализирана от Global Witness.

Миналата година Shell представляваше 12% от търговията с LNG по море в Русия, изчислява Global Witness, и беше сред петте най-големи търговци на LNG с произход от Русия през тази година.

През март 2022 г., в седмиците след нахлуването в Украйна, Shell се извини за закупуването на товар с руски петрол и заяви, че възнамерява да се оттегли.

Shell каза, че ще спре да купува руски петрол, ще продаде своите бензиностанции и други бизнеси в Русия, което и направи. Компанията също така прекрати съвместните си предприятия с държавния енергиен гигант Газпром.

И каза, че ще започне „поетапно изтегляне от руски петролни продукти, тръбопроводен газ и LNG“. Но предупреди, че това ще бъде „сложно предизвикателство“.

Оттогава продължава да приема товари с втечнен природен газ от две руски пристанища, това в Ямал и едно в Сахалин в Далечния изток.

Shell беше миноритарен инвеститор в газовия проект в Сахалин, но се отказа от това твърдение през септември миналата година, след като руското правителство прехвърли акциите си на местен бизнес - и оттогава не взема газ от Сахалин.