
Съединените щати са ускорили разполагането на по-прецизната версия на основната си ядрена бомба в базите на НАТО в Европа, пише "Политико", като се позовава на документ и двама души, запознати с въпроса.
Пристигането на модернизираната бомба B61-12, която първоначално е планирано за следващата пролет, докато сега това предстои през декември тази година. Това са съобщили американски служители на съюзниците от НАТО по време на закрита среща в Брюксел този месец.
Този ход, който включва замяна на по-старите бомби с по-новата версия в различни бази в Европа за потенциално използване от американски и съюзнически бомбардировачи и изтребители, се случва на фона на повишеното напрежение заради заплахите на Русия да използва ядрено оръжие в Украйна и нарастващите опасения, че Западът трябва да направи повече, за да възпре Москва да премине тази граница.
Модернизацията на програмата B61 се обсъжда открито в бюджетни документи и публични изявления от години, а служители на Пентагона твърдят, че модернизацията е необходима, за да се гарантира, че запасите са осъвременени и безопасни. Потърсен за коментар, представителят на Пентагона бригаден генерал Патрик Райдър отговори по електронната поща, че "въпреки че няма да обсъждаме подробности за нашия ядрен арсенал, модернизацията на американските ядрени оръжия B61 е в ход от години и плановете за безопасна и отговорна подмяна на по-старите оръжия с модернизираните версии B61-12 са част от отдавна планираните усилия за модернизация. То по никакъв начин не е свързано с настоящите събития в Украйна и не е ускорено по никакъв начин."
Датата на пристигане беше изненада за някои дългогодишни наблюдатели, които се опасяват, че тя може допълнително да разпали и без това опасната ситуация в Европа, пише "Политико". Съобщението на срещата в Брюксел е дошло няколко дни преди НАТО да даде началото на ежегодните си ядрени учения, известни като Steadfast Noon. Двуседмичното учение приключва в неделя и в него участват около 70 самолета. В сряда пък Русия проведе ядрено учение, което началникът на отбраната на страната описа като симулация на "масиран ядрен удар" в отговор на ядрена атака срещу Русия.
Би било странно да се бърза с това", каза Ханс Кристенсен, директор на Проекта за ядрена информация към Федерацията на американските учени, който отблизо следи програмата. "Казват, че няма да реагираме на подобна ситуация с ядрени оръжия. Не мисля, че искат да тръгнат по този път".
Посланието, което стои зад изпращането на първите бомби през декември, може да е насочено по-скоро към европейските съюзници, които се чувстват особено уязвими от Москва, пише DIR.bg.
Двама души, запознати с въпроса за предстоящата доставка за Европа, потвърдиха смяната на плановете, съобщена в дипломатическата телеграма. Те помолиха да не бъдат назовавани поради чувствителността на въпроса, пише "Политико".
Документът ясно показва, че съюзниците са разтревожени. Целта му е била да бъде разпространена в Пентагона и Държавния департамент и да даде на политиците кратка информация за това, което е било обсъждано между министрите на отбраната на срещата на НАТО.
В документа се казва, че по време на срещите 15 съюзници от НАТО са изразили загриженост, че алиансът "не трябва да се поддава на ядрения шантаж на Путин".
"Предвид нарастващия обем и мащаб на руската ядрена реторика, подгрупа съюзници поискаха продължаване на консултациите в НАТО, за да се гарантира постоянна готовност и последователни послания", гласи писмото.
Запознати предупреждават, че всички стъпки, свързани с ядрената сфера - колкото и скромни да са те - могат да имат непредвидени последици и да доведат до ескалация.
Още от категорията

Белият дом: Прекратяването на войната в ивицата Газа е основен приоритет за Тръмп

